Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Szybsze docieranie do tkanki nowotworowej

Nowotwory są powodem około 13% wszystkich zgonów na świecie, a przez to stwarzają ogromny problem dla zdrowia publicznego. Każda rodzina w Europie jest w jakiś sposób dotknięta tą wyniszczającą chorobą. Problem polega na tym, że nowotwory to nie jedna choroba, a ponad 200 różn...
Szybsze docieranie do tkanki nowotworowej
Nowotwory są powodem około 13% wszystkich zgonów na świecie, a przez to stwarzają ogromny problem dla zdrowia publicznego. Każda rodzina w Europie jest w jakiś sposób dotknięta tą wyniszczającą chorobą. Problem polega na tym, że nowotwory to nie jedna choroba, a ponad 200 różnych rodzajów schorzeń, od powszechnie znanych zabójców po rzadsze przypadłości, takie jak szpiczak mnogi czy przewlekła białaczka szpikowa. Obecnie około 90% zgonów z powodu nowotworów jest następstwem przerzutów i niepowodzenia w leczeniu. Mimo iż nieustannie czynione są olbrzymie postępy w badaniach naukowych i leczeniu, nowotwory pozostają głównym problemem zdrowotnym. Jednak UE podjęła działania na rozmaitych frontach, aby ratować chorych i poprawiać jakość życia osób, które przeszły choroby nowotworowe.

W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu CAMINEMS (Systemy MikroNano-Opto Strumieniowe do diagnozowania w wysokiej rozdzielczości i analizy rzadkich komórek nowotworowych) stworzono innowacyjne narzędzie do przygotowywania szczegółowych opisów molekularnych CTC dzięki płynnej biopsji, która dostarcza informacji o znanych i nieznanych przerzutach. Projekt uzyskał wsparcie na kwotę 3,5 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE i zgromadził 9 partnerów, technologów i klinicystów z 5 krajów europejskich.

U źródła przerzutów są krążące komórki nowotworowe (CTC) - pojedyncze komórki, które przedostały się do układu naczyniowego z guza pierwotnego i poruszają się w krwioobiegu. CTC stanowią zatem zalążek rozwoju kolejnych guzów (przerzutów) w innych narządach wewnętrznych, uruchamiając mechanizm odpowiedzialny za zdecydowaną większość zgonów w następstwie nowotworów. Idea polega na uzyskaniu możliwości przygotowywania szczegółowych opisów molekularnych CTC zanim rozwiną się one w przerzuty. Prócz tego zasadniczego zastosowania diagnostyczno-prognostycznego, zdolność do wychwytywania i analizy CTC jest niezwykle cenna w kontekście badań naukowych, aby zrozumieć metabolizm tych komórek i reakcje na istniejące leki lub kandydatów na leki. We wszystkich tych zastosowaniach obecne technologie są niewystarczające pod względem czułości i swoistości. Pozwalają one wykrywać mikroprzerzuty jedynie u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową i umożliwiają identyfikację zaledwie kilku biomarkerów. Zapewnienie narzędzia, które przezwycięży te ograniczenia, w oparciu o innowacje w naukach konwergencyjnych, było nadrzędnym celem projektu CAMINEMS.

W ramach przedsięwzięcia CAMINEMS powstał system generowania o wysokiej czułości i system obrazowania w wysokiej rozdzielczości, które przyniosły wyniki przewyższające oczekiwania. Walidacja systemu nastąpiła najpierw na podstawie opisu chłoniaka, który to opis wykazał sprawność wychwytu do 90,6% pod względem ilości komórek oraz zaledwie 50 komórek w próbce, co jest najlepszym wynikiem na świecie.

Owoce projektu umożliwiają rutynowe, ilościowe testy genetyczne za pomocą bezpośredniej, fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (FISH) wychwyconych CTC w sposób znacznie mniej pracochłonny i z wyższym wskaźnikiem powodzenia niż osiągany za pomocą aktualnych metod. Dorobek projektu zainicjował teraz dalsze prace nad wdrożeniem przemysłowym.

Źródło: CAMINEMS

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę