Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe życie starych kineskopów

W ostatnich latach odbiorniki telewizyjne przeszły radykalną metamorfozę wraz z nadejściem płaskoekranowych monitorów LCD, plazmowych i LED. Nowe technologie praktycznie wyeliminowały staromodne kineskopy (CRT), które kiedyś stanowiły integralną część rodzinnego odbiornika tel...
Nowe życie starych kineskopów
W ostatnich latach odbiorniki telewizyjne przeszły radykalną metamorfozę wraz z nadejściem płaskoekranowych monitorów LCD, plazmowych i LED. Nowe technologie praktycznie wyeliminowały staromodne kineskopy (CRT), które kiedyś stanowiły integralną część rodzinnego odbiornika telewizyjnego.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kineskopy CRT zawierają niebezpieczne materiały, w tym ołów i luminofor, a zatem wymagają właściwej i ostrożnej utylizacji.

W toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu GLASS PLUS (Zrównoważone płytki ceramiczne z kineskopów), realizowanego pod kierunkiem włoskiego przedsiębiorstwa META, opracowywana jest metoda odzyskiwania szkła CRT z zakładów utylizacji i wykorzystania go jako surowca w produkcji wysokiej jakości płytek ceramicznych. Proces pomoże obniżyć ilość odpadów CRT trafiających na składowiska.

Innowacyjny proces GLASS PLUS łączy najnowsze technologie i specjalistyczną wiedzę, obejmując wszystkie etapy przemysłowe: od odzysku i recyklingu CRT, przez produkcję płytek, po marketing gotowego produktu.

Kluczowe etapy procesu to obróbka wstępna szkła CRT i jego przekształcenie na proszek rozpylany. Wynik końcowy to wysokiej jakości płytka kamionkowa o zaawansowanych parametrach technicznych do celów budowlanych i dekoracyjnych.

Co istotne płytki GLASS PLUS spełniają jedne z najsurowszych wymogów pod względem efektywności środowiskowej zarówno na szczeblu europejskim, jak i międzynarodowym. Wymogi te określane są mianem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) oraz oznakowania ekologicznego UE Ecolabel.

Do zakończenia projektu w 2011 r. udało się wyprodukować ponad 600.000 metrów kwadratowych płytek ceramicznych, redukując ilość odpadów CRT kierowanych na składowiska o około 3.000 ton.

Partnerzy projektu wskazują, że opracowany przez nich nowy proces zapewni realne oszczędności naturalnych zasobów. Regenerowane szklane panele kineskopów CRT w gruncie rzeczy zastępują naturalny skaleń - minerał wykorzystywany obecnie w produkcji płytek wraz ze związkami cyrkonu stanowiącymi składnik rozjaśniający.

Materiały te są pozyskiwane z kamieniołomów lub kopalni, stanowiąc istotne obciążenie środowiskowe i energetyczne. Co więcej konieczny jest ich transport na znaczne odległości, na przykład z Turcji, Afryki Południowej czy Australii, co wiąże się ze zużywaniem energii na ich przewóz.

Uwzględniając cały łańcuch procesu, zespół GLASS PLUS szacuje znaczącą redukcję ogólnego śladu węglowego rzędu 0,7 kg CO2 na metr kwadratowy wyprodukowanych płytek, co przełoży się na setki ton CO2 rocznie.

Wykorzystanie regenerowanych paneli szklanych CRT oznacza tworzenie wartości i nowych miejsc pracy w sektorze recyklingu, pokazując jednocześnie jak wycofany z użytku produkt konsumpcyjny - trudny w demontażu, obróbce i utylizacji - może na nowo zaistnieć w zupełnie innej branży.

Projekt GLASS PLUS, realizowany w latach 2010-2011, otrzymał około 550.000 EUR wsparcia ze środków unijnych.

Źródło: GLASS PLUS

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę