Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

EAR-IT: nowy sposób obrazowania świata dźwiękiem

Czy kiedykolwiek przyszło wam na myśl wykorzystanie akustyki do gromadzenia danych? Ta możliwość została zbadana w toku projektu EAR-IT wraz z jej rozmaitymi, pionierskimi zastosowaniami, które mają wpływ na nasze codzienne życie. Monitorowanie natężenia ruchu w miastach czy wspomaganie energooszczędnych urządzeń w domach mogłoby na przykład stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju inteligentnych miast i budynków.
EAR-IT: nowy sposób obrazowania świata dźwiękiem
Opracowana w zaciszu laboratoriów inteligentna technologia akustyczna została w ramach projektu EAR-IT zmodyfikowana i dostosowana do rzeczywistych środowisk. Projekt, w którego realizację zaangażowały się instytuty badawcze i doradcy rynkowi , koncentruje się na zastosowaniach w pomieszczeniach i na zewnątrz: monitoring przepływu ruchu i sterowanie zużyciem energii w pomieszczeniach w zależności od liczby znajdujących się w nich osób.

Wspomaganie przepływu i bezpieczeństwa ruchu ulicznego w miastach

W ramach inicjatywy FIRE (unijnej koncepcji Internetu przyszłości ), miasto Santander w Hiszpanii przekształciło się w ogromną, eksperymentalną infrastrukturę badawczą: SmartSantander . Służy za stanowisko testowe zastosowań EAR-IT w terenie: monitoring ruchu na skrzyżowaniu przy szpitalu miejskim i analiza natężenia ruchu na dwóch ulicach w mieście.

Koordynator projektu prof. Pedro Maló wyjaśnia: „Na tym trudnym skrzyżowaniu miało miejsce sporo zdarzeń drogowych. Przez napływający z różnych kierunków ruch starają się przebić pojazdy uprzywilejowane. Opracowaliśmy czujniki EAR-IT, które ‘słyszą’ pojazd na sygnale i włączają inne czujniki, aby go śledzić. Dane są następnie wykorzystywane do zmiany sygnalizacji świetlnej na korzyść karetki”.

Czujniki mogą pomóc w szybszym i bezpieczniejszym transporcie ludzi do szpitala, ale mogą też wysłać komunikat na smartfona o koncercie, który odbędzie się w pobliżu lub potencjalnie interesującym wydarzeniu ulicznym. Kiedy czujnik już zostanie zamontowany, gromadzone przez niego dane mogą być wykorzystywane do przeróżnych celów.

W toku projektu przetestowano także zdolność czujników do liczenia samochodów na drodze. Aby sprawdzić prawidłowość zgromadzonych danych, partnerzy EAR-IT testowali je na dwóch ulicach wyposażonych w czujniki indukcji elektromagnetycznej pod nawierzchnią.

„Odczułem niekłamaną ulgę i radość, kiedy po roku prac nad dostosowywaniem technologii do środowiska miejskiego, ustaliliśmy że czujniki akustyczne i czujniki nacisku dają te same wyniki” – stwierdził prof. Maló. Podczas gdy czujniki uliczne mogą jedynie liczyć samochody, te akustyczne nadają się do szerszego wachlarza zastosowań.

Potwierdzenie zdolności czujników do zliczania przejeżdżających samochodów, nawet kiedy poruszają się w dużych grupach, oznacza że urządzenia mogą posłużyć nie tylko do kontrolowania czarnych punktów na drogach, ale mogą także być stosowane na przykład łącznie z detektorami zanieczyszczeń. To może mieć zasadnicze znaczenie dla starań UE o poprawę jakości powietrza w unijnych miastach.

Partnerzy EAR-IT, korzystając z unikatowej infrastruktury doświadczalnej SmartSantander, rozmieścili 12 000 urządzeń w całym mieście. Urządzenia działają na baterie i większość z nich została zamontowana na słupach oświetleniowych, aby zapewnić zrównoważenie pod względem energetycznym. Bateryjki ładują się prądem elektrycznym w nocy i dzięki temu niemal nie wymagają konserwacji.

Energooszczędne i bezpieczne domy – dobry pomysł

EAR-IT to również korzystanie z danych akustycznych w domu w celu oszczędzania energii na podstawie tego, co się dzieje w pomieszczeniu i ile znajduje się w nim osób. „Okna mogą zostać otwarte, zasłony zasłonięte, a oświetlenie i ogrzewanie może się włączać i wyłączać automatycznie” – wyjaśnia prof. Maló, dodając że użytkownicy mają wybór ustawień.

Niezwykle istotnym zastosowaniem, w świetle starzejącej się populacji Europy, byłoby wykorzystanie czujników akustycznych do kontroli bezpieczeństwa osób w domu. Urządzenia mogłyby wysyłać komunikat alarmowy na przykład w razie upadku, informując dostawców usług opieki zdrowotnej i rodzinę o ewentualnej konieczności interwencji.

Potrzeba prywatności pod ochroną

Przy wszystkich korzyściach, jakie może przynieść technologia, partnerzy projektu mają świadomość potrzeby zadbania o ochronę prywatności. Opracowali narzędzie dla inżynierów zamierzających stosować czujniki akustyczne, które udostępnili w witrynie projektu. Narzędzie ocena sytuację i informuje o możliwych kwestiach prawnych, proponując rozwiązania, które zadbają o to, by nasze życie prywatne takim pozostało.

W projekt zaangażowało się sześciu partnerów europejskich i MŚP z Chin. Dofinansowany na kwotę 1,45 mln EUR z budżetu ICT 7. programu ramowego UE, był realizowany przez dwa lata. Prace nad nim zakończyły się we wrześniu 2014 r. i zostaną w pełni podsumowane przed końcem bieżącego roku.


Link do strony internetowej projektu
http://www.youtube.com/watch?v=yfYjxKvov6Y & feature=youtu.be (Link do materiału wideo)

Inne linki
Szacowanie natężenia ruchu na podstawie energii za pomocą wbudowanego urządzenia przetwarzania dźwięku
Narzędzie do oceny ryzyka naruszenia prywatności w zakresie monitoringu audio – od zawiłości prawnych do praktycznego wdrożenia
Biała księga EAR-IT

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę