Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Modułowy system transportowania wody

Kraje regionu Morza Śródziemnego borykające się z problemem niedoboru wody mogą zyskać dużo tańsze źródło wody dzięki innowacyjnemu systemowi transportu.
Modułowy system transportowania wody
Urbanizacja, irygacja i zmiany intensywności opadów sprawiają, że w regionie Morza Śródziemnego brakuje słodkiej wody. Szczególnie kraje takie jak Grecja mają problemy z zaspokojeniem ogromnego sezonowego zapotrzebowania na wodę, wynikającego z napływu milionów turystów w miesiącach letnich.

W ramach projektu XXL-REFRESH (Bringing a modular technology for fresh water sea-transportation to full scale), finansowanego ze środków UE, opracowano innowacyjny i niedrogi system umożliwiający transportowanie wody słodkiej z obszarów obfitujących w wodę do miejsc w nią ubogich wewnątrz elastycznych barek modułowych holowanych po morzu.

W tym celu uczeni udoskonalili konstrukcję "worków wodnych", elastycznych plastikowych pojemników opracowanych w ramach wcześniej realizowanego unijnego projektu. Głównym założeniem było zwiększenie rozmiarów pierwotnej koncepcji do parametrów komercyjnych oraz zmniejszenie oporu powstającego podczas ciągnięcia worków przez holownik.

W nowej konstrukcji wprowadzono dwie kluczowe modyfikacje. Uczeni wykorzystali otwarte modułowe pojemniki tekstylne, połączone bardzo mocnymi, wodoszczelnymi zapięciami, a także system monitorowania umożliwiający kontrolowanie odkształceń pojemników podczas transportu na morzu.

Zamknięcie ułatwia indywidualne dostosowanie wielkości worków wodnych poprzez dodawanie poszczególnych segmentów. Czujniki światłowodowe przymocowane do tkaniny monitorują naprężenia i odkształcenia, dzięki czemu kapitan może zmienić prędkość holownika, aby zapobiec zerwaniu zapięć.

Aby sprawdzić, czy nowe worki działają w skali komercyjnej, badacze przetransportowali 2000 metrów sześciennych wody w prototypie o długości 60 m. Po potwierdzeniu prawidłowego działania systemu, uczeni porównali jego parametry techniczne i ekonomiczne z alternatywnymi metodami transportu wody.

Ich analiza wskazuje, że worki wodne XXL-REFRESH mogą wykonywać te same zadania co aktualnie stosowane tankowce i rurociągi, ale przy mniejszych kosztach i mniejszym oddziaływaniu na środowisko. W przeciwieństwie do tankowców i rurociągów worek wodny może zostać opróżniony i składowany w formie płaskiej.

Dzięki projektowi XXL-REFRESH małe i średnie miejscowości będą mogły otrzymywać regularne dostawy wody, także w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Technologia ta może też posłużyć do awaryjnego dostarczania wody do miejsc dotkniętych suszą lub inną klęską żywiołową.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Transport wody, Morze Śródziemne, woda słodka, XXL-REFRESH, worki na wodę
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę