Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Czyste, ekologiczne i suche toalety bez spłuczek

Toalety spłukiwane strumieniem wody zużywają ją w dużych ilościach, a przy tym są drogie w obsłudze i konserwacji. Dlatego europejscy inżynierowie sanitarni opracowali czystą, wydajną i przyjazną dla środowiska alternatywę.
Czyste, ekologiczne i suche toalety bez spłuczek
Tradycyjne toalety spłukiwane strumieniem wody są używane średnio 5 do 7 razy dziennie przez jedną osobę, co odpowiada zużyciu każdorazowo około 6 litrów wody, podczas gdy "suche" działają zupełnie bez użycia wody. Mają one jednak pewne wady, takie jak ewentualne emisje brzydkich zapachów, słaby poziom higieny, namnażanie się pasożytów, niska skuteczność w przypadku intensywnego użytkowania oraz ograniczenia wielkości.

W finansowanym przez UE projekcie DRY CLOSET (Demonstration of a new biocide dry toilet with improved functionalities for three specific markets) przyjrzano się tym problemom i opracowano trzy różne prototypy innowacyjnych i wydajnych systemów suchych toalet. Były to modele Kit, Truck i Massive.

Toaleta z modelu Kit wygląda jak mały drewniany szalet i można ją przewozić na duże odległości w pojemnikach i łatwo złożyć na miejscu. Większość tych toalet będzie instalowana w miejscach odległych, na przykład parkach narodowych, oddalonych od sieci wodno-kanalizacyjnych i energetycznych.

Kompaktowy model Truck, po którym oczekuje się dużego sukcesu komercyjnego, zaprojektowany został z myślą o zastosowaniu w wojsku, w sytuacjach wyjątkowych i podczas wydarzeń publicznych. Pierwsze rezultaty testów prototypu Massive, który przeznaczony jest do użytku na terenach rekreacyjnych, są również bardzo pozytywne, a jego twórcy oczekują, że produkt stanie się bestsellerem.

Kluczem do sukcesu toalet DRY CLOSET są trzy innowacyjne rozwiązania. Pierwszym z nich jest polimer biocydowy i powłoka umieszczona w toalecie, który zapewnia poślizg, higieniczne warunki i likwidację pasożytów.

Kolejnym jest zastosowanie związku powodującego wytrącanie anty-struwitu zapobiegającego blokowaniu się rur i oczyszczającego system rurowy. Trzecim rozwiązaniem jest ulepszony biofiltr do usuwania brzydkich zapachów.

Technologia DRY CLOSET przyniesie zatem korzyści środowisku, nie wymaga bowiem użycia wody ani szkodliwych chemikaliów. Pomoże także w ochronie zdrowia publicznego dzięki oszczędnym i higienicznym toaletom.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Sucha toaleta, DRY CLOSET, model zestawu, model ciężarówki, masywny model, polimer biobójczy, związek powodującego wytrącanie anty-struwitu, biofiltr
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę