Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Blask naturalnego światła w budowlach podziemnych

W ramach finansowanego przez UE projektu powstała innowacyjna technologia umożliwiająca odtwarzanie naturalnego światła pochodzącego ze Słońca i nieba w przestrzeniach podziemnych i innych pozbawionych naturalnego światła dziennego.
Blask naturalnego światła w budowlach podziemnych
W wielu miejscach w całej Europie budowa drapaczy chmur wiąże się z trudnościami finansowymi, a także wyzwaniami natury społecznej i politycznej. Sytuacja ta zainspirowała urbanistów do sięgnięcia pod ziemię w celu rozwiązania problemów dotyczących korków ulicznych czy rozwoju zabudowy. Jednak wszelkie konstrukcje podziemne wymagają zabudowania w celu maksymalnego zagospodarowania powierzchni, co wiąże się z brakiem dostępu na naturalnego oświetlenia.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu SKYCOAT (Sky like coating materials for hypogeal and skyscrapers architectures) podjęli się odtworzenia pod ziemią naturalnego światła słonecznego i światła rozproszonego przez niebo. Odtworzenie światła dziennego w przestrzeniach podziemnych pozwoli uniknąć ewentualnych negatywnych skutków psychologicznych i stworzy nowe perspektywy dla deweloperów, architektów, projektantów oświetlenia i opinii publicznej.

Technologię SKYCOAT oparto na zaawansowanych nanostrukturalnych materiałach dwubarwnych, które wiernie odtwarzają zjawisko rozpraszania Rayleigha występujące w atmosferze, tworząc błękit nieba. Opracowano projektory LED o zindywidualizowanych rozmiarach, kształtach i luminancji właściwej oraz dystrybucji spektralnej i kątowej, emitujące prostokątną wiązkę świetlną, wiązkę o małej dywergencji i wiązkę liniową.

Zaprojektowano też lampę odtwarzającą światło docierające do okna zasłoniętego zasłoną oraz lampę wbudowaną, która dobrze nadaje się do zastosowania w korytarzach. Ponadto technologię SKYCOAT wykorzystano do modyfikacji wyglądu sylwetki drapaczy chmur i innych budynków oraz do stworzenia efektu okna w suficie pomieszczenia.

Przeprowadzono dwa badania społeczno-kliniczne na 200 osobach, oceniające wpływ technologii oświetleniowej SKYCOAT na ich percepcję, komfort i samopoczucie. Z badania wynika, że dzięki oświetleniu systemami SKYCOAT nawet ograniczone przestrzenie odbierane są jako komfortowe i znacznie obszerniejsze. Ponadto zmniejszają one stres i przyczyniają się do poprawy produktywności w porównaniu ze sztucznym oświetleniem.

Przełomowa technologia SKYCOAT pozwala na stworzenie światła do złudzenia przypominającego światło dzienne i dającego nam poczucie, że patrzymy na prawdziwe Słońce.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Podziemne, oświetlenie naturalne, hipogeiczne, drapacz chmur, SKYCOAT
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę