Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wspólne działania Azji Wschodniej i Europy dla kwiatów

Branża kwiatów ozdobnych czerpie korzyści z powiązań między badaczami z Azji Wschodniej i Europy odpowiedzialnymi za hodowlę i ochronę ozdobnych roślin drzewiastych.
Wspólne działania Azji Wschodniej i Europy dla kwiatów
Drzewiaste krzewy ozdobne hodowane są główne z myślą o sprzedawcach kwiatów i ogrodnikach, którzy wykorzystują je do aranżacji kwiatowych. Azjatyckie krzewy ozdobne, takie jak rododendron, kamelia, hortensja i piwonia, są wysoko cenionymi gatunkami hodowanymi w Europie od dwóch wieków. Próby uprawy podejmowane przez lata przez wielu anonimowych ogrodników i amatorów przyniosły jedynie liczne ale słabo scharakteryzowane zasoby genetyczne drzewiastych roślin ozdobnych.

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy FORESTFLOWERS (Expressed sequences (EST) as tags for functional genes for genetic characterisation of flowering woody ornamental shrubs from an oriental origin) postawiono sobie za cel połączenie niepowiązanych ze sobą badań w zakresie kwitnących ozdobnych roślin drzewiastych we wschodnioazjatyckich i europejskich placówkach. Branża kwiatów ozdobnych powinna odnieść korzyści z wiedzy przekazywanej pomiędzy europejskimi instytucjami, które hodują i uprawiają rośliny, a instytucjami azjatyckimi, zajmującymi się głównie ochroną roślin.

Dzięki wymianom naukowym w instytutach w Belgii, Chinach, Francji, Włoszech i Japonii badacze wymienili kod DNA oraz materiał roślinny z germplasmu znajdującego się w zbiorach i ogrodach botanicznych. Następnie naukowcy wykorzystali te zasoby do znalezienia znaczników genetycznych, które mogą być wykorzystane do rozróżniania gatunków i kultywarów.

Współpraca nawiązana w ramach projektu FORESTFLOWERS wzmocnieni potencjał badawczy i przyczyni się do poprawy zrównoważoności branży kwitowej poprzez ochronę bioróżnorodności i zachowanie ważnych zasobów genetycznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Kwiaty, rośliny ozdobne, ogrodnicy, Azjatyckie krzewy ozdobne, FORESTFLOWERS
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę