Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe urządzenia do zwalczania komarów przenoszących malarię

Pewna unijna inicjatywa umożliwiła stworzenie najbardziej wszechstronnego zestawu do zwalczania komara przenoszącego malarię.
Nowe urządzenia do zwalczania komarów przenoszących malarię
Na całym świecie każdego roku na malarię zapada 300 milionów ludzi. Jest ona ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego i obciążeniem ekonomicznym, szczególnie w społeczeństwach ubogich. Celem projektu MCD (A low cost mosquito contamination device for sustainable malaria mosquito control), finansowanego ze środków UE, było opracowanie niedrogich urządzeń do zakażania komarów (MCD), które pomogłyby w przezwyciężeniu problemów związanych z dotychczas stosowanymi narzędziami do zwalczania tych owadów, nieskutecznymi z uwagi na odporność chemiczną.

Aby przyciągać i zabijać komary przenoszące malarię, partnerzy projektu opracowali trzy prototypowe MCD: tubkę Eave Tube, łatkę Smart Patch oraz przeznaczone do użytku na zewnątrz pomieszczeń urządzenia do wyszukiwania komarów przenoszących chorobę. Przy projektowaniu tubki Eave Tube wykorzystano fakt, że afrykańskie komary przenoszące malarię najchętniej przedostają się do domu przez szczelinę między dachem i ścianą. Przez tubkę przechodzi strumień powietrza, przyciągający komary zapachem człowieka z wnętrza domu. Komary są zatrzymywane i zabijane przy pomocy wkładki siatkowej nasączonej specjalnymi proszkami owadobójczymi.

Drugie z urządzeń MCD to nasączona środkiem owadobójczym łatka, którą można umieścić na górze moskitiery. Komary przenoszące malarię najczęściej starają się przedostać przez moskitierę od góry, bezpośrednio nad tułowiem i głową śpiącej osoby. Smart Patch umożliwia bezpieczną, miejscową aplikację nowych środków chemicznych zabijających odporne owady przenoszące malarię.

Zewnętrzne MCD to małe, przenośne urządzenia, które można umieszczać w pobliżu domostw lub zagród zwierzęcych, tak by wykorzystać dobiegające z nich zapachy. Pozwala to zminimalizować ryzyko ukąszenia ludzi przez komary na zewnątrz pomieszczeń.

Ogólna skuteczność działania urządzeń jest zachęcająca. Wydajność każdej z tubek osiągnęła 79% w Mngeta w południowej Tanzanii, gdzie blisko 10 000 mieszkańców otrzymało urządzenia do ochrony przed komarami. Stanowią one niedrogą i efektywną metodę interwencji, którą można wykorzystać w programach zwalczania owadów przenoszących malarię. Łatki Smart Patch również wydają się obiecującym narzędziem, umożliwiającym zwiększenie skuteczności zabijania komarów o 50% przy minimalnych ilościach środków owadobójczych. Testy zewnętrznych MCD pokazują, że autonomiczne urządzenia nie wymagają źródła energii elektrycznej, aby skutecznie przyciągać i zabijać komary.

Tanie i łatwe w użyciu technologie MCD stanowią atrakcyjne uzupełnienie dotychczas stosowanych narzędzi do zwalczania komarów przenoszących malarię. Mogą być również używane na terenach pozbawionych źródeł elektryczności czy rozbudowanej infrastruktury, przyczyniając się do ograniczenia poważnego zagrożenia związanego z malarią.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Komar przenoszący malarię, MCD, urządzenie do zakażania komarów, zwalczanie komarów
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę