Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Europa toruje drogę dla innowacyjnej elektroniki

Dwanaście europejskich ośrodków badań w dziedzinie elektroniki i rozwoju biznesu połączyło siły, aby stworzyć wirtualny klaster krzemowy, którego celem jest budowa globalnej sieci na rzecz doskonalenia energooszczędnych systemów. Dzięki stworzeniu najnowocześniejszej sieci czołowych technologii z dziedziny mikro- i nanoelektroniki organizacja Silicon Europe została uznana za największy na świecie klaster technologiczny.
Europa toruje drogę dla innowacyjnej elektroniki
Komisja Europejska opublikowała komunikat opisujący znaczenie najważniejszych technologii niezbędnych dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Mikro- i nanoelektronika, w tym półprzewodniki, są nieodzownym elementem wszystkich towarów i usług wymagających inteligentnego sterowania w tak różnych sektorach, jak transport, aeronautyka i przemysł kosmiczny. Inteligentne przemysłowe systemy sterowania pozwalają na bardziej efektywne zarządzanie wytwarzaniem, magazynowaniem, przesyłem i zużyciem energii elektrycznej dzięki inteligentnym sieciom i urządzeniom.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu SILICON EUROPE (Developing a leading-edge European micro- and nanoelectronics cluster for energy efficient ICT) pięć renomowanych europejskich klastrów połączyło siły, aby umocnić pozycję Europy w dziedzinie innowacyjnej elektroniki.

Projekt SILICON EUROPE promuje mikro- i nanoelektronikę jako kluczowe technologie dla rozwoju tradycyjnego przemysłu, torujące drogę dla nowych rozwiązań pomagających w rozwiązaniu ważnego problemu społecznego, dotyczącego efektywności energetycznej. Pomogła w tym nowa koncepcja komunikacji, propagująca informacje o strategicznym znaczeniu mikro- i nanoelektroniki. Ponadto wykorzystanie efektu synergii między klastrami oraz uzupełniających się kompetencji instytutów, firm projektowych oraz dodatkowych elementów integrujących system zaowocowało zdobyciem know-how w tej dziedzinie.

Głównym rezultatem projektu była prezentacja strategicznego artykułu dla europejskiego sektora mikroelektroniki pt. "Połączone siły na rzecz czołowej pozycji Europy w dziedzinie innowacyjnej elektroniki — pięcioetapowy plan wspólnego działania". Wspomniany plan działania zawierał pięć dziedzin, które należy wziąć pod uwagę, aby móc przekształcić Europę w światowego lidera innowacyjnej elektroniki.

Po zakończeniu projektu uczestnicy zdecydowali się na kontynuację swojej współpracy, pogłębiając i poszerzając ją w ramach organizacji Silicon Europe Alliance, który aktualnie zrzesza ok. 2000 partnerów z sektorów nauki i przemysłu. W jej skład wchodzą innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa, najnowocześniejsze instytuty badawcze i podmioty o światowym zasięgu w dziedzinie technologii informatycznej i komunikacyjnej (TIK).

Gromadząc w jednym miejscu wiedzę technologiczną i zasoby wiodących aktorów europejskich w dziedzinie mikro- i nanoelektroniki, klaster SILICON EUROPE wyniósł współpracę międzynarodową na zupełnie nowy poziom. Dzięki temu Europa będzie mogła stać się światowym ośrodkiem energooszczędnej elektroniki, wnosząc decydujący wkład w rozwiązanie problemu wzrastającego zapotrzebowania na energię.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Innowacyjna elektronika, klaster krzemowy, systemy energooszczędne, mikro- i nanoelektronika, SILICON EUROPE
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę