Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Badając europejską tożsamość żydowską

Analiza wielokulturowych złożoności współczesnej tożsamości żydowskiej zapewnia wgląd w historię Europy Zachodniej.
Badając europejską tożsamość żydowską
Marrani to termin nadany mieszkającym na półwyspie iberyjskim Żydom, którzy zostali zmuszeni do przejścia na chrześcijaństwo pod koniec XV wieku. W ten sposób powstała konstrukcja europejskiej, ponadnarodowej tożsamości żydowskiej.

Finansowany ze środków UE projekt "Marranism and western-European modernity" (EUMAR) zbadał złożoności Marranów jako koncepcji reprezentującej „innych” wewnątrz kultury. W ramach prowadzonych prac zbadano również historię oświecenia żydowskiego, jak również przyjęcia z jakim spotkało się ono w Europie Zachodniej na początku XIX wieku.

Uzyskano wiele kluczowych wyników. Przygotowano wydanie specjalne czasopisma naukowego oraz stworzono z powodzeniem zespół roboczy. Materiały z konferencji zostaną opublikowane w 2015 roku. Wyniki prac przedstawiono na Światowym Kongresie Badań o Żydach w 2013 roku.

Zaplanowano nowe ramy teoretyczne dotyczące marianizmu i nowego marianizmu. Wyniki te będą przydatne w prowadzeniu europejskich badań historycznych oraz debaty poświęconej globalnym wyzwaniom stojącym przed Europą.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Żydowska tożsamość, zachodnioeuropejska, Marrani, marranizm, oświecenie żydowskie
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę