Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Narzędzia do zarządzania danymi dotyczącymi wylęgarni ryb i analizowania ich

Nowa aplikacja do zarządzania danymi, opracowana przez finansowane przez UE konsorcjum, przyczyni się do zwiększenia produktywności europejskich hodowli ryb poprzez monitorowanie produktywności wylęgarni.
Narzędzia do zarządzania danymi dotyczącymi wylęgarni ryb i analizowania ich
Uczestnicy projektu FINDIT (A cutting edge platform for data management and analysis to assist European fish aquaculture in its development towards higher performance and competitiveness) opracowali samodzielną platformę internetową dla wylęgarni w akwakulturach do zarządzania danymi i analizowania ich. Składa się bazy danych do monitorowania infrastruktury, danych wejściowych i inwentarza żywego. Dane można wprowadzać ręcznie lub wczytywać z czujników.

Uczestnicy projektu badali też potrzeby rynku w branży akwakultur europejskich i stwierdzili, że hodowcy łososia w północnej Europie korzystają z bardziej specjalistycznego oprogramowania niż branża hodowli strzępiela i morlesza w regionie Morza Śródziemnego. Konsorcjum zdecydowało się więc stosować odrębne listy wskaźników wydajności (KPI) dla tych dwóch sektorów akwakultury.

Badacze przyjrzeli się fizycznym i szkieletowym deformacjom ryb, aby uzyskać spójne narzędzie analityczne, które uzupełniłoby i wspomogło obserwacje wzrokowe. Istotna jest też zgodność z aktualnie stosowanymi w akwakulturze narzędziami do zarządzania danymi.

Ponadto określono oczekiwania użytkowników, co pomogło zdefiniować, jakie funkcje powinno posiadać oprogramowanie. W oparciu o te informacje uczestnicy projektu FINDIT stworzyli wstępny prototyp i wykorzystują opinie użytkowników końcowych do udoskonalenia narzędzia.

Projekt FINDIT przyniesie korzyści profesjonalnym wylęgarniom w akwakulturach, dostarczając unikalnego narzędzia do oceny produktywności na podstawie KPI. Przyczyni się to do lepszego monitorowania i integrowania analizy problemów i rekomendacji, skutkując wyższą produktywnością i lepszą jakością, jak również nowymi możliwościami zatrudnienia w zarządzaniu danymi i analizowaniu ich.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Zarządzanie danymi, hodowla ryb, wylęgarnie, FINDIT, akwakultura, główne wskaźniki produktywności
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę