Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Chłodzenie magnetyczne w pojazdach elektrycznych

Chłodzenie magnetyczne, pochłaniające mniej energii w porównaniu z metodami konwencjonalnymi i nie emitujące niebezpiecznych płynów, to nowa obiecująca technologia chłodzenia. Naukowcy z UE posłużyli się magnetyką, aby zapewnić chłodzenie w pojazdach zasilanych w pełni energią elektryczną.
Chłodzenie magnetyczne w pojazdach elektrycznych
Konwencjonalne pojazdy zwykle wykorzystują ciepło odpadowe silnika do ogrzewania kabiny i realizacji cyklu kompresji gazów dla potrzeb chłodzenia i osuszania. Jednak w pojazdach elektrycznych nie ma ciepła odpadowego, a praca systemu klimatyzacji w dużym stopniu wpływa na zużycie energii i przebieg.

Pompy ciepła zapewniające chłodzenie i ogrzewanie to obiecujące podejście pozwalające na poprawę zużycia energii. W ramach projektu ICE (Magnetocaloric refrigeration for efficient electric air conditioning) naukowcy opracowali wydajny system klimatyzacji i ogrzewania oparty na magnetycznej pompie ciepła.

Innowacyjna pompa ciepła, której działanie opiera się na efekcie magnetokalorycznym, jest opcją znacznie bardziej przyjazną dla środowiska w porównaniu z formami chłodzenia za pomocą standardowego sprężania gazów. Pompa ta przewyższa także konwencjonalne chłodziarki, uzyskując nawet dwukrotnie wyższą wydajność. Badacze starali się osiągnąć wysokie poziomy wydajności, stosując odpowiednie materiały magnetyczne, inteligentną konstrukcję i mikrokanałowe wymienniki ciepła.

Głównym zadaniem było zaprojektowanie systemu dystrybucji energii cieplnej, który zapewniłby lokalny komfort termiczny, a jednocześnie zminimalizował zapotrzebowanie na energię. Zintegrowany system termiczny zapewnia kontrolę temperatury wszystkich systemów pokładowych. Wykorzystując ciepło odpadowe jako źródło ciepła dla pompy magnetokalorycznej oraz nadmierną zdolność chłodzenia, system utrzymuje temperaturę akumulatora poniżej poziomu krytycznego.

W ramach testów niezawodności systemu, jego prototyp zainstalowano w małym autobusie elektrycznym. Po wprowadzeniu dalszych usprawnień technologicznych, magnetokaloryczne klimatyzatory mogą okazać się prawdziwym przełomem nie tylko w sektorze motoryzacyjnym, ale i innych gałęziach przemysłu.

Powiązane informacje

Tematy

Transport

Słowa kluczowe

Chłodzenie magnetyczne, pojazdy elektryczne, chłodzenie, pompy ciepła, magnetokaloryczny, klimatyzacja
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę