Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

GEC — Wynik w skrócie

Project ID: 303862
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Irlandia

Rola uczenia oceniającego w pozytywnych lub negatywnych funkcjach psychologicznych

Warunkowanie lub uczenie oceniające zachodzi, gdy jednostki postrzegają coś jako pozytywne lub negatywne na podstawie skojarzeń. Aby zwiększyć wiedzę z tej dziedziny, uczestnicy finansowanego przez UE badania przeprowadzili serię doświadczeń.
Rola uczenia oceniającego w pozytywnych lub negatywnych funkcjach psychologicznych
Uczenie oceniające związane jest z rozwojem preferencji i awersji. Jednocześnie odgrywa ważną rolę w rozwoju różnych zaburzeń klinicznych, takich jak depresja. Uczestnicy projektu GEC (A model of generalised evaluative conditioning) poszerzyli wcześniejsze prace na temat możliwości zmiany funkcji psychologicznych poprzez relacje identyczności (równoważności).

Naukowcy przeanalizowali możliwość tworzenia modelu uogólnionych funkcji oceniających poprzez połączenie wiedzy literaturowej oraz technik uczenia oceniającego i jego pochodnej, odpowiadania relacyjnego. Zbadano, jak struktura takich klas funkcji wpływa na uogólnianie i czy to przeniesienie funkcji konsekwentnie pojawia się w relacjach nieidentyczności.

Metoda bazowała na pomyśle, że w porównaniu do przeniesienia tylko poprzez relacje identyczności, przeniesienie takie może pozwolić na lepsze i prawdopodobnie bardziej różnorodne metody uogólniania w uczeniu oceniającym. Jest to ważne w modelowaniu zachowań, które muszą być celowane, aby ominąć uogólnienie negatywnej samooceny.

Badacze ukończyli pięć doświadczeń dotyczących przekształcania funkcji poprzez pochodne zależności bodźców. W doświadczeniach 1 i 2 skupiono się na programach wzmocnienia, które skutkowały powiązanymi, dobrymi lub złymi ocenami przyczynowymi, które z kolei zostały później podzielone na kategorie wraz z bodźcami wcześniej uznanymi za posiadające tę samą funkcję (dobrą lub złą) poprzez klasy bodźców równoważnych. Doświadczenia 3 i 4 umożliwiły zbadanie przeniesienia uczuć wykluczenia i włączenia poprzez klasy równoważnych bodźców. W piątym doświadczeniu użyto niearbitralnego szkolenia relacyjnego i procedury testowej do ustanowienia kontekstowych funkcji wskazówek dla bodźców o arbitralnym kształcie.

Wyniki pierwszych czterech doświadczeń wskazują, że równoważność bodźców stanowi użyteczną strukturę do wyjaśnienia otrzymanych uogólnień negatywnych sądów oceniających — dla przykładu indywidualnej skuteczności i wykluczenia. Doświadczenie 5 po raz pierwszy ukazało pochodne wykluczenie w ramach relacji przeciwstawienia: gdy ktoś ocenia samego siebie, jako wykluczonego w jednym zadaniu, które jest potem postrzegane jako przeciwne do innego zadania, wtórnie czuje się wykluczony również z drugiego zadania.

Ogólnie, odkrycia uczestników projektu wygenerowały nową wiedzę na temat uzyskiwania właściwości awersyjnych przez bodźce oraz czynników wpływających na przenoszenie negatywne i wykluczenie społeczne. Niniejsze prace przełożą się na większą wiedzę na temat zaburzeń klinicznych i w związku z tym mogą wpłynąć na skuteczniejsze metody leczenia.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Uczenie oceniające, funkcja psychologiczna, warunkowanie oceniające, zaburzenia kliniczne, równoważnik bodźca
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę