Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wózek inwalidzki wspomagający samodzielne życie osób z dziecięcym porażeniem mózgowym

Opiekunowie osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, w tym członkowie rodziny i personel medyczny, są narażeni na poważne obciążenia fizyczne i psychiczne. W ramach jednej z inicjatyw UE zbudowano nowatorski wózek inwalidzki, który zwiększy samodzielność pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym.
Wózek inwalidzki wspomagający samodzielne życie osób z dziecięcym porażeniem mózgowym
Opieka nad osobami z dziecięcym porażeniem mózgowym stanowi poważne obciążenie fizyczne i emocjonalne dla członków rodziny, pielęgniarek i pracowników opieki społecznej. Opiekunowie takich osób są też bardziej narażeni na wypadki związane z pracą. Wszystkie te koszty kumulują się w i tak przeciążonym systemie opieki nad niepełnosprawnymi.

Z tego względu powołano do życia finansowany ze środków UE projekt HOMEHOIST (A novel, integrated, wheelchair and hoist system), którego celem jest opracowanie wózka inwalidzkiego ze zintegrowanym podnośnikiem pozwalającym ograniczyć konieczność fizycznego podnoszenia i przenoszenia pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Partnerzy projektu opracowali konstrukcję koncepcyjną przypominającą konwencjonalne wózki inwalidzkie, ale dodatkowo uwzględniającą trudności, niewygody i koszty związane w podnoszeniem osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym. Zbudowano i przetestowano prototyp uwzględniający wszystkie wymagania biomedyczne pacjentów, standardy europejskie i przepisy bezpieczeństwa.

Urządzenie spełnia wszystkie funkcje wózka inwalidzkiego do codziennego użytku umożliwiające poruszanie się po domu. Podnośnik samoczynnie przymocowuje się do specjalnie zaprojektowanych zaczepów w podłodze, po czym może podnieść pacjenta z wózka i przenieść go na toaletę, do kabiny prysznicowej, na kanapę lub do łóżka. Po odłączeniu od wózka podnośnik może też być używany w innych miejscach.

Stworzona w ramach projektu HOMEHOIST konstrukcja przenośnego podnośnika jest niedroga, prosta i lekka. Popularyzacja nowego rozwiązania poprawi jakość życia osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, umożliwiając im bardziej samodzielne funkcjonowanie w środowisku domowym. Inne kosztowne sprzęty wspomagające osoby niepełnosprawne w domu staną się dzięki temu mniej potrzebne, a opiekunowie będą mogli cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wózek inwalidzki, samodzielne życie, dziecięce porażenie mózgowe, opiekunowie, system podnoszenia
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę