Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Ślimaki morskie i skradzione źródła energii

Naukowcy wyjaśnili mechanizmy, które odpowiadają za utrzymanie w skórze ślimaków morskich funkcji chloroplastów skradzionych glonom.
Ślimaki morskie i skradzione źródła energii
Ślimak morski z rodzaju Elysia pożera i częściowo trawi glony, wykorzystując wciąż funkcjonujące chloroplasty do produkcji energii na własne potrzeby w procesie fotosyntezy. Zjawisko to określa się mianem kleptoplastii. Jednak mechanizm, które odpowiadają za zachowanie funkcji wchłoniętych chloroplastów bez ich uszkodzenia przez nadmiar energii z fotosyntezy, nie został jak dotąd w pełni poznany.

Finansowana przez UE inicjatywa PHOTOSYMBIOXIS (Physiological and behavioural photoprotective processes against oxidative stress in marine photosynthetic symbioses) miała na celu zbadanie interakcji ślimaka morskiego z gatunku Elysia viridis z chloroplastami.

Nadmiar energii wytworzonej przez chloroplasty często "ucieka" pod postacią reaktywnych utleniających związków chemicznych, niszcząc chloroplasty i otaczające je struktury komórkowe. Naukowcy skoncentrowali się na zbadaniu, jakie mechanizmy w ciele i zachowaniu ślimaka morskiego odpowiadają za ochronę jego organizmu przed takimi związkami chemicznymi.

W ramach inicjatywy PHOTOSYMBIOXIS zidentyfikowano niektóre mechanizmy mikrobiologiczne chroniące ślimaka z rodziny Elysia i przedłużające życie wybranych chloroplastów. Badanie było rozpowszechniane za pośrednictwem artykułów naukowych, podczas prezentacji na warsztatach, w czasopismach oraz w ramach międzynarodowych wymian naukowych.

Zebrane informacje pomogą naukowcom poznać mechanizmy obrony organizmów przed stresem oksydacyjnym.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Ślimaki morskie, chloroplasty, glony, fotosynteza, kleptoplastia, stres oksydacyjny
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę