Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Aparat EKG noszony przez pacjenta

Europejscy naukowcy opracowali innowacyjne urządzenie do całodobowego monitorowania stanu zdrowia, które może być noszone na co dzień przez pacjentów zagrożonych chorobą serca.
Aparat EKG noszony przez pacjenta
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choroba niedokrwienna serca (ChNS) wciąż stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań i zgonów na całym świecie. Poważnym problemem dotyczącym tej choroby jest to, że większość epizodów, które można wykryć przy pomocy elektrokardiogramu (EKG), nie daje objawów klinicznych będących źródłem dyskomfortu dla pacjentów.

W Europie pacjenci zagrożeni ChNS przechodzą badania wysiłkowe, na które trzeba jednak długo czekać i które muszą być wykonywane w obecności specjalisty. Pacjenci w stanie krytycznym są hospitalizowani i monitorowani przez kilka dni, co również jest kosztowne.

Jako alternatywną metodę długoterminowego monitorowania pracy serca, uczestnicy projektu HEARTWEAR (Wearable wireless kit for detection and monitoring of ischemic conditions), finansowanego ze środków UE, zaproponowali noszone przez pacjenta urządzenie, które mogłoby dostarczać informacje na temat pracy mięśnia sercowego pacjenta podczas wykonywania przez niego codziennych czynności. Innowacyjny produkt jest bezprzewodowy i umożliwia monitorowanie położenia pacjenta, a także jego oddechu i natlenienia tkanek.

Prototypowe urządzenie składa się z modułu czujnikowego, rejestrującego sygnały pacjenta, oraz modułu głównego służącego do zapisu danych. Komunikację między modułami oraz przetwarzanie i przesyłanie danych umożliwia specjalistyczne oprogramowanie. W testach klinicznych urządzenie z powodzeniem wykorzystano do badania EKG podczas ćwiczeń fizycznych u osób zdrowych.

Urządzenie HEARTWEAR powinno przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjentów zagrożonych ChNS dzięki możliwości wczesnej diagnozy. Sprawdzi się ono także w przypadku osób z genetycznymi predyspozycjami w kierunku ChNS, palaczy oraz osób, u których występuje nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu lub inne czynniki ryzyka powiązane z ChNS. Wczesna diagnoza ChNS umożliwi rozpoczęcie leczenia, zanim dojdzie do zawału mięśnia sercowego.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

EKG, choroba niedokrwienna serca, urządzenie, bezprzewodowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę