Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe urządzenie do monitorowania stopy cukrzycowej

Zmiany chorobowe w stopach są najczęstszą przyczyną hospitalizacji pacjentów z cukrzycą. Europejscy naukowy opracowali innowacyjne urządzenie, które umożliwia stałe monitorowanie zmian skórnych.
Nowe urządzenie do monitorowania stopy cukrzycowej
Cukrzyca to grupa chorób charakteryzujących się zaburzeniami metabolizmu węglowodanów i lipidów. U chorych dochodzi do uszkodzenia dużych i małych naczyń krwionośnych (mikro- i makroangiopatia) oraz występują zmiany skórne. Szybka konsultacja dermatologiczna jest niezbędna do zdiagnozowania powikłań skórnych i powstrzymania ich progresji. Oznacza to, że potrzebne są narzędzia medyczne umożliwiające dokładną diagnozę.

Naukowcy uczestniczący w projekcie SKINDETECTOR (Application of the innovative data fusion based non-invasive approach for management of the diabetes mellitus), finansowanym ze środków UE, opracowali innowacyjne narzędzie medyczne, które składa się z trzech różnych czujników: kamery termograficznej, cyfrowego dermatoskopu oraz aparatu ultrasonograficznego. Połączenie tych trzech elementów pozwala na uzyskiwanie informacji niezbędnych do precyzyjnej oceny zmian skórnych.

Kamera termograficzna mierzy temperaturę skóry stopy i pokazuje miejsca, w których temperatura jest różna. Dermatoskop służy do wizualizacji markerów skóry i oceny jej zmian. Konsorcjum SKINDETECTOR zaprojektowało i wyprodukowało zestaw filtrów optycznych, poprawiających ogólną jakość obrazu i umożliwiających dodatkową analizę barwy i wielkości zmian. Celem analizy ultradźwiękowej jest zmierzenie grubości skóry stopy.

Urządzenie SKINDETECTOR jest przenośne i może być stosowane przez lekarzy w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki nowoczesnym metodom telemedycyny możliwe jest przesyłanie danych z urządzenia i ich zdalne analizowanie przez lekarza specjalistę w celu przygotowania efektywnego planu leczenia.

Przewlekły charakter cukrzycy oraz częstość zmian skórnych u chorych na cukrzycę oznaczają, że urządzenie do stałego monitorowania skóry jest bardzo potrzebne. Urządzenie SKINDETECTOR jest przenośnym, łatwym w użytku rozwiązaniem do wieloparametrycznej analizy skóry stopy cukrzycowej. Efektem jego stosowania powinno być zahamowanie rozwoju cukrzycy.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Stopa cukrzycowa, skóra, cukrzyca, czujnik, termografia, dermatoskop
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę