Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

STONE — Wynik w skrócie

Project ID: 246795
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Francja

Owoce pestkowe dotrzymują kroku w czasach zmian

Przemysł hodowli i uprawy śliwek, brzoskwiń, wiśni i moreli stoi przed nowymi zagrożeniami. Utrzymanie smaku, konsystencji i produktywności upraw w zmieniających się warunkach klimatycznych stanowi poważne wyzwanie.
Owoce pestkowe dotrzymują kroku w czasach zmian
Kolejnym ważnym problemem hodowców owoców pestkowych z gatunku śliwowatych jest szarka, choroba wywoływana przez wirusa ospowatości śliw (PPV). Chorobę, którą rozprzestrzeniają mszyce, a której efektem są zdeformowane i kwaśne owoce, można zwalczyć jedynie poprzez zniszczenie całego drzewa.

W ramach projektu STONE (Genetic diversity of stone fruit trees (peach, apricot and cherry) in Europe, Caucasus and Central Asia), finansowanego przez UE, przyglądano się reakcjom przyrody zachodzącym w puli genetycznej owoców pestkowych.

Badacze porównali różnorodność genetyczną plazmy zarodkowej europejskiej, kaukaskiej i środkowoazjatyckiej moreli, brzoskwini i wiśni. W ramach tego ambitnego przedsięwzięcia skupili się na genach zaangażowanych w odporność względem patogenów i indukcję kwitnienia spowodowaną zmianą klimatu.

Aby objąć różne regiony geograficzne, zespół projektu STONE zorganizował wymiany personelu z instytutów w Niemczech i Francji, a także w Azerbejdżanie, Chinach i Turcji. Program STONE IRSES zapewnił możliwości współpracy 42 badaczom i wspierał personel badawczy przez czteroletni okres realizacji projektu.

W efekcie udało się z powodzeniem zdefiniować pulę alleli różnych gatunków z rodziny Prunus wraz z odpowiadającą im zmiennością fenotypową. Zmienność genetyczną śledzono przede wszystkim na przykładzie moreli oraz w mniejszym stopniu brzoskwini i wiśni.

Zastosowania wykorzystujące szeroki zakres alleli zidentyfikowanych w projekcie STONE nie ograniczają się jedynie do zwalczania chorób. Badanie podstaw genetycznych ewolucji owoców pestkowych, jak i innych cech o dużym znaczeniu dla rolnictwa można także wprowadzić jako element programów hodowlanych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Owoc pestkowy, klimat, Prunus, wirus ospowatości śliw, różnorodność genetyczna, allel
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę