Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Muzyka dla mózgu

Innowacyjne badanie łączące muzykę z funkcją mózgu może umożliwić stosowanie muzyki jako terapii stymulującej czynność mózgu u pacjentów z uszkodzeniami tego organu.
Muzyka dla mózgu
Muzyka jest obecna we wszystkich kulturach od zarania dziejów naszego gatunku. Słuchanie muzyki stymuluje niemal wszystkie obszary naszego mózgu, co wskazywałoby, że być może jej rozwój postępował wraz z rozwojem języka.

W tym kontekście uczestnicy projektu EBRAMUS (Europe, brain and music: New perspectives for stimulating cognitive and sensory processes), finansowanego ze środków UE, postanowili sprawdzić, czy muzyka może poprawiać działanie mózgu, szczególnie u osób z zaburzeniami poznawczymi.

W projekcie EBRAMUS połączono fizjologię, psychologię i symulacje obliczeniowe sieci neuronowych, aby poznać rolę muzyki w słyszeniu i języku, uczeniu się i pamięci oraz zdolnościach motorycznych. Uczeni chcieli w szczególności sprawdzić, czy muzyka może być nieinwazyjnym narzędziem do rehabilitacji pacjentów z uszkodzeniem mózgu lub chorobami, takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Aby znaleźć szlaki neuronowe związane zarówno z muzyką, jak językiem, naukowcy powtarzali tę samą melodię z różnymi słowami lub te same słowa, śpiewane do różnych melodii. Następnie zastosowali obrazowanie mózgu, by zobaczyć, które obszary mózgu reagują (lub nie) na każdy z tych bodźców.

Ustalono, że muzyka poprawia zdolności językowe u niedosłyszących dzieci. W oparciu o wyniki tego badania opracowano implanty ślimakowe, które skuteczniej rozpoznają różne wysokości dźwięków, a tym samym poprawiają percepcję muzyki.

Uczeni wykorzystali też modele komputerowe symulujące sposób synchronizacji muzyki i wykonywanie złożonych wzorców rytmicznych przez ludzi. Informacje te mogą przydać się do rehabilitacji osób z niepełnosprawnością ruchową.

Projekt EBRAMUS może wywrzeć długofalowy wpływ na badania nad mózgiem i rehabilitację dzięki pełniejszej wiedzy na temat tego skomplikowanego organu.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Muzyka, mózg, funkcja mózgu, język, rehabilitacja, szlaki nerwowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę