Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Geny kształtujące pomidory

Naukowcy odkryli geny kontrolujące kształtowanie się wzoru liści i ich rozwój w pomidorach. Informacje te mogą pomóc hodowcom w manipulowaniu wzrostem pomidorów i poprawie wydajności upraw.
Geny kształtujące pomidory
Architektura rośliny opisuje jej organizację, wraz ze wzorcem rozgałęzienia łodyg nad ziemią, także z wielkością, kształtem i umiejscowieniem liści i kwiatów. Sposób, w jaki formują się łodygi i liście, oraz złożoność ich struktur regulowane są przez białka regulacyjne zwane czynnikami transkrypcyjnymi.

Ponieważ rozgałęzianie pędów może zmniejszać plony z głównej łodygi rośliny, hodowcy chętnie zmniejszają liczbę odgałęzień w roślinach uprawnych. Aby uprościć proces hodowli, w ramach projektu TFMORPHOGENCOMPET (The basis of morphogenetic competence in tomato development: A role for trifoliate), finansowanego ze środków UE, poszukiwano genu kontrolującego zarówno rozwój łodyg, jak i liści pomidorów.

W projekcie TFMORPHOGENCOMPET badano czynnik transkrypcyjny nazywany trifoliatem, który potencjalnie działa na pąki rośliny, by kontrolować ich przekształcanie się w łodygi, liście lub kwiaty. Uczeni badali geny aktywowane na różnych etapach rozwoju liści pomidora w roślinach normalnych, jak i zmutowanych (pozbawionych trifoliatu).

Stwierdzono, że trifoliat wpływa na różne geny na różnych etapach rozwoju liści. Nie zaobserwowano różnic między normalnymi i zmutowanymi roślinami w zakresie struktur, z których rozwijają się nowe pędy. Wskazuje to, że trifoliat nie pełni swojej roli na wczesnych etapach rozgałęziania się pędów. Kontroluje jednak kształtowanie wzorów liści pomidora.

Ponieważ trifoliat wydaje się nie kontrolować genów powiązanych z rozgałęzianiem liści i pędów, prawdopodobnie nie można go wykorzystywać do manipulowania architekturą wzrostu roślin. Dzięki odkryciu genów związanych z rozwojem liści, omawiane badanie może okazać się cenne dla europejskich hodowców roślin.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Pomidor, czynniki transkrypcyjne, rozgałęzianie pędów, morfogenetyczne, trójlistkowe, rozwój liści
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę