Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

MYCOCROP — Wynik w skrócie

Project ID: 326788
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Przyjazne dla roślin drobnoustroje w roli pestycydów

Naukowcy pracują nad przyjaznymi dla roślin grzybami i bakteriami, które wspomagają wzrost roślin i chronią swoich żywicieli przed chorobami, co pozwala zredukować użycie nawozu chemicznego i pestycydów.
Przyjazne dla roślin drobnoustroje w roli pestycydów
Od milionów lat rośliny budują wzajemnie korzystne relacje z określonymi drobnoustrojami glebowymi. Na przykład grzyby mikoryzy arbuskularnej pomagają roślinom wychwytywać składniki odżywcze z gleby i chronią swoich żywicieli przed chorobami, natomiast ryzobakterie kolonizujące korzenie wspomagają wzrost roślin.

Dotychczas rolnicy tradycyjnie stosowali pestycydy i nawozy chemiczne do zwalczania chorób roślin i wspomagania ich wzrostu, jednak niedawno UE wycofała pewne agrochemikalia ze względów bezpieczeństwa. Aby stworzyć alternatywne metody leczenia roślin, w ramach wspieranej ze środków UE alternatywy MYCOCROP (Using mycorrhizal-induced resistance as a sustainable alternative to chemical pesticides in cereal agriculture) zbadano, w jaki sposób grzyby mikoryzy i szczepy ryzobakterii wspomagające wzrost roślin wchodzą w interakcje, pozwalając chronić pszenicę przed chorobami.

Badacze dokonali okulizacji dwóch różnych odmian pszenicy grzybami mikoryzy, ryzobakteriami lub jednymi i drugimi. Następnie przyjrzeli się masie roślin i zawartości chlorofilu, a także ocenili, w jakim stopniu grzyby i ryzobakterie skolonizowały korzenie każdej z odmian.

Z badania wynika, że kolonizacja korzeni przez grzyby mikoryzy i ryzobakterie różni się w zależności od odmiany pszenicy. Badacze zaobserwowali także, że grzyby mikoryzy doprowadziły do zwiększenia liczby ryzobakterii na korzeniach pszenicy. Co ciekawe, grzyby zwerbowały inne ryzobakterie do zasiedlenia korzeni roślin, na których nie dokonano inokulacji wybranym szczepem.

Gdy grzyby mikoryzy i ryzobakterie skolonizowały korzenie, wspólnie przystąpiły do umacniania systemu odpornościowego pszenicy. To potwierdziło, że w określonych odmianach pszenicy grzyby mikoryzy mogą wspomóc ochronę przed chorobami i zwiększyć produktywność dzięki skłanianiu ryzobakterii wspomagających wzrost roślin do zasiedlenia korzeni pszenicy.

Wiedząc, na które odmiany pszenicy grzyby mikoryzy mają najsilniejszy wpływ, rolnicy będą mogli hodować rośliny skuteczniej przyciągające korzystne mikroorganizmy, jak ryzobakterie. Mogą także stosować inokulację roślin w polu obydwoma drobnoustrojami jako tanią i przyjazną dla środowiska alternatywę dla nawozów sztucznych i pestycydów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Drobnoustroje glebowe, grzyby mikoryzy, ryzobakterie wspomagające wzrost roślin, pszenica, ochrona przeciwchorobowa
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę