Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

PALM PROTECT — Wynik w skrócie

Project ID: 289566
Źródło dofinansowania: FP7-KBBE
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Przeciwdziałanie szkodnikom niszczącym palmy

Naukowcy z UE znaleźli sposób na zapobieganie niszczeniu palm przez inwazyjne szkodniki.
Przeciwdziałanie szkodnikom niszczącym palmy
Chrząszcz Rhynchophorus ferrugineus i ćma Paysandisia archon odpowiadają każdego roku za zniszczenie tysięcy drzew palmowych w Europie. Przywiezione do Europy z innych regionów świata larwy tych szkodników wwiercają się w palmy w celu pozyskiwania pokarmu, co często skutkuje obumarciem rośliny.

W ramach inicjatywy PALM PROTECT (Strategies for the eradication and containment of the invasive pests Rhynchophorus ferrugineus Olivier and Paysandisia archon Burmeister) opracowano skuteczne metody wykrywania, zwalczania, kontrolowania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się populacji tych dwóch gatunków szkodników.

Naukowcy przetestowali różne metody wykrywania, w tym monitorowanie akustyczne, detekcję termiczną, detekcję wzrokową oraz wykrywanie przy pomocy psów. Ustalono, że monitorowanie akustyczne umożliwia skuteczne wczesne wykrywanie owadów, natomiast detekcja termiczna jest skuteczna tylko na późniejszych etapach inwazji. Detekcja wzrokowa nie zawsze była skuteczna, ale psy po odpowiednim przeszkoleniu skutecznie wykrywały szkodniki.

Uczeni próbowali też użyć pułapek z przynętą do chwytania szkodników. Ustalono, że syntetyczny kairomon (związek podobny do feromonu) może być równie skuteczny co przynęta składająca się z feromonów, materii roślinnej i melasy.

Szacuje się, że te inwazyjne szkodniki powodują szkody warte miliardy euro. Omawiane badanie może przyczynić się do ograniczenia skutków środowiskowych i ekonomicznych obecności tych owadów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Palmy, szkodniki, Rhynchophorus ferrugineus, Paysandisia archon, monitorowanie akustyczne, detekcja termiczna
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę