Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowatorskie inhibitory nacelowane na wirusa

Wyjaśnienie mechanizmów wnikania wirusa oraz infekcji jest konieczne do projektowania strategii szczepień i skutecznych leków. Mając to na uwadze, uczestnicy europejskiego badania pracowali nad wyjaśnianiem procesu infekcji norowirusem (NoV).
Nowatorskie inhibitory nacelowane na wirusa
Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy to druga pod względem występowania choroba zakaźna, dotykająca miliony osób na całym świecie. Infekcje NoV są wiodącą przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego, istnieje więc zapotrzebowanie na odpowiednie leki lub szczepionki. Wirus jest bardzo zaraźliwy i oporny na dezynfekcję, co utrudnia zwalczanie ognisk epidemicznych.

NoV rozpoznaje antygeny grup krwi (HBGA) jako czynniki przyłączania do komórki. Naukowcy z finansowanego przez UE projektu NOROCARB (Targeting norovirus receptor interactions at atomic resolution) badali w rozdzielczości atomowej oddziaływanie otoczki białkowej NoV z HBGA. Celem było stworzenie solidnych podstaw pod projektowanie silnych inhibitorów wejścia. W tym celu należało poznać termodynamikę i kinetykę wiązania inhibitorów wejścia z białkiem VP1 otoczki wirusowej.

Naukowcy użyli wymiernej metody bazującej na wynikach badań NMR wiązania cząstek wirusopodobnych. Zsyntetyzowali VP1 znakowane stabilnymi izotopami do użycia w spektroskopii NMR i porównali topologie wiązania naturalnych czynników przyłączania i inhibitorów wejścia. Zespół odkrył, że ludzki NoV przyłącza się do HBGA wieloetapowo, w wielu miejscach i w sposób kooperacyjny.

Reasumując, wygenerowane informacje będą użyte w do racjonalnego projektowania nowatorskich multiwalentnych inhibitorów o większym powinowactwie do zapobiegania przyłączaniu wirusa i jego wnikaniu do komórki.

Odkrycia uczestników badania NOROCARB w dziedzinie rozpoznawania NoV-gospodarz będą miały ogromny wpływ na przyszłe badania nad infekcjami NoV. Mogą znaleźć również zastosowanie w przypadku do innych kalicywirusów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Infekcja, norowirus, nieżyt żołądkowo-jelitowy, HBGA, inhibitory wejścia, VP1
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę