Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Innowacyjne biodegradowalne opakowania na żywność

W Europie każdego roku ponad jedna trzecia szacowanych 45 milionów ton zużytych opakowań po żywności trafia na wysypiska ze względu na trudności w ich recyklingu. W ramach unijnej inicjatywy pracowano nad zrównoważonym, przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem w zakresie powłok do opakowań spożywczych.
Innowacyjne biodegradowalne opakowania na żywność
Obecnie w opakowaniach spożywczych stosuje się najczęściej materiały oparte na petrochemikaliach, które są szkodliwe dla środowiska i drogie. Papierowe czy kartonowe pojemniki na żywność nie są łatwe w recyklingu ani biodegradowalne. W kontekście dyrektyw Komisji Europejskiej, wzywającej do realizacji celu, jakim jest objęcie recyklingiem 60% zużytych opakowań papierowych do roku 2015, tym istotniejsze staje się znalezienie tańszych alternatywnych powłok i uzyskanie właściwości biodegradacyjnych.

Aby tego dokonać, uczestnicy projektu PLANTPACK (Sustainable coating for food packaging based on starch and seaweed extracts), finansowanego ze środków UE, prowadzili prace nad innowacyjną powłoką do opakowań spożywczych, wytwarzaną z wodorostów i skrobi. Będzie ona nanoszona na opakowania papierowe i kartonowe przy pomocy powlekania natryskowego.

Partnerzy projektu wykorzystali nowe badania i wiedzę dotyczącą interakcji powodowanych przez ekstrakty wodorostów i skrobię, stosowane w jadalnych powłokach izolacyjnych w opakowaniach spożywczych. Zidentyfikowano szereg powłok ze skrobi i wodorostów oraz przeanalizowano różne proporcje tych składników.

Zespół PLANTPACK połączył ekstrakty wodorostów ze skrobią i jej pochodnymi, tak by można je było zastosować do opakowań papierowych. Przetestowano i oceniono urządzenia i systemy do natryskiwania. Do próbek powlekanego papieru i kartonu zastosowano metodę suszenia mającą usprawnić cały proces.

Opracowano także bezpieczne dla żywności opakowania papierowe i kartonowe ze skrobi i wodorostów, posiadające ulepszone właściwości izolacyjne. Badania możliwości recyklingu i biodegradacji przeprowadzone w ramach projektu PLANTPACK dały bardzo obiecujące wyniki.

Przegląd piśmiennictwa umożliwił przygotowanie raportu, w którym analizowane są potencjalne zalety i wady środowiskowe oraz społeczno-ekonomiczne tych rozwiązań. Aby określić ogólne parametry, przetestowano dwie nowe powłoki odporne na tłuszcz i wodę, nanoszone na papier do pakowania żywności.

Prowadzone aktualnie prace nad naturalnymi i zrównoważonymi powłokami nanoszonymi przy pomocy powlekania natryskowego pomogą w rozwiązaniu problemu, jakim jest dla środowiska utylizacja opakowań spożywczych. Projekt PLANTPACK powinien przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na biodegradowalne opakowania, które będą łatwe i tanie w produkcji.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Pakowanie żywności, recykling, powłoki, pojemniki na żywność, skrobia, ekstrakty z wodorostów
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę