Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

FILCO — Wynik w skrócie

Project ID: 315405
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Nowe lasery światłowodowe do cięcia grubych elementów metalowych

Nowy 1-mikronowy laser o dużej jakości zmienia oblicze obróbki metalu i stali. W przeciwieństwie do przestarzałych laserów molekularnych (CO2) lasery światłowodowe cechują się dobrą absorpcją, dzięki czemu umożliwiają szybsze cięcie przy mniejszym zużyciu energii.
Nowe lasery światłowodowe do cięcia grubych elementów metalowych
Lasery światłowodowe idealnie nadają się do cięcia i wytrawiania metali o różnej grubości i składzie. Są one szczególnie przydatne w przemyśle za sprawą spójnej wiązki laserowej, umożliwiającej skoncentrowanie dużo większej ilości energii w małym punkcie. Ta obiecująca technologia posiada wiele zalet, dotyczących możliwości pracy na zasilaniu sieciowym, elastycznego przetwarzania, niskich wymogów konserwacyjnych oraz dużej szybkości cięcia. Problemem jest jednak słaba jakość cięć w stali nierdzewnej i metalach nieżelaznych o grubości przekraczającej 3 mm.

W ramach projektu FILCO (Fibre-delivered laser cutting optimisation) stworzono innowacyjny produkt, który może zrewolucjonizować komercyjne cięcie laserowe. Uczestnicy projektu zbudowali 1-mikronową laserową głowicę tnącą, umożliwiającą obróbkę stali nierdzewnej o grubości do 12 mm. Innowacyjna głowica nie tylko poprawia jakość cięcia w porównaniu z konwencjonalnymi systemami laserów światłowodowych, ale również tnie szybciej niż systemy laserów CO2.

Osiągnięcie to było możliwe dzięki nowatorskim rozwiązaniom w optyce wiązki i dyszach gazowych. Nowo opracowane urządzenie do formowania wiązki potrafi regulować skupienie wiązki w celu maksymalizacji absorpcji światła lasera w materiale, zapewniając jednocześnie jednorodne napromieniowanie. Gaz wprowadzany do dyszy porusza się z prędkościami naddźwiękowymi, poprawiając tym samym usuwanie stopionego materiału ze szczeliny.

Głowica tnąca jest wystarczająco elastyczna, by można ją było stosować zarówno w istniejących, jak i nowych systemach, oraz pozwala na zwiększenie produktywności nawet o 15%. System FILCO spełnia także wymagania przemysłu dotyczące zmniejszenia rozmiarów i poprawy bezpieczeństwa głowic tnących.

W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosło zapotrzebowanie na 1-mikronowe lasery tnące i obecnie stanowią one 30% wszystkich laserów światłowodowych na rynku. Od roku 2010 znacznie wzrosła też liczba producentów, w większości działających na Dalekim Wschodzie. Innowacyjny produkt FILCO powinien umożliwić Europie utrzymanie wiodącej pozycji w dziedzinie cięcia grubych elementów metalowych przy pomocy laserów światłowodowych. Film poświęcony projektowi można zobaczyć tutaj.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Lasery światłowodowe, grube metale, stal nierdzewna, cięcie laserowe, głowica tnąca
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę