Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nanopigmenty pomagają w budowie zrównoważonej przyszłości

Uczestnicy unijnego projektu badawczego wykorzystali nanotechnologię do opracowania tanich pigmentów o niezwykłych właściwościach.
Nanopigmenty pomagają w budowie zrównoważonej przyszłości
Nanotechnologia kojarzona jest z wysokimi kosztami, wynikającymi ze stosowania drogich i skomplikowanych procesów oraz z konieczności korzystania z usług wysoko wykwalifikowanego personelu. Uczestnicy nowego badania starają się opracować tańsze, udoskonalone przy pomocy nanotechnologii pigmenty wytworzone na bazie starszej technologii.

W ramach inicjatywy NANOPIGMY (More than color: Applying nanotechnologies for the multifunctional ceramic pigments development) opracowano nowatorskie pigmenty, które można stosować w branży budowlanej oraz w przemyśle motoryzacyjnym. Pigmenty te mają właściwości antykorozyjne, przeciwbakteryjne i samoczyszczące. Ponadto materiały ulegające przemianie fazowej wykonane przy pomocy tych pigmentów mogą być też stosowane do regulowania temperatury budynków.

Badacze ustalili, że choć produkcja pigmentów wiąże się z wysoką emisją związków węgla, to zastosowanie tej technologii pozwala zmniejszyć emisje netto. Wynika to z tego, że 78-82% emisji z budynków związanych jest ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń. Lakiery samochodowe mogą odbijać promieniowanie, zmniejszając zapotrzebowanie na klimatyzowanie pojazdów, a tym samym ograniczając zużycie paliwa i poprawiając zrównoważoność.

Naukowcy ustalili, że zastosowanie materiałów NANOPIGMY pozwala na znaczące zmniejszenie oddziaływania budynków na środowisko. Wynika to z ograniczenia konieczności czyszczenia, a także zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ogrzewanie i chłodzenie. Zmniejszenie oddziaływania środowiskowego wyniosło równowartość średnio 10 osób.

Omawiane badanie może przyczynić się do ograniczenia śladu węglowego budynków i pojazdów dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na klimatyzację. Właściwości samoczyszczące i antykorozyjne pomogą też zapewnić długofalowy rozwój tym branżom.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Nanotechnologia, pigmenty, budynki, motoryzacyjny, materiały ulegające przemianie fazowej, emisje
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę