Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

CF-THREAD — Wynik w skrócie

Project ID: 278156
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Wytrzymalszy i lżejszy samolot

Naukowcy przetestowali materiał kompozytowy stosowany w konstrukcjach lotniczych i określili, na jakie zmęczenie może być narażony, zanim ulegnie uszkodzeniu.
Wytrzymalszy i lżejszy samolot
Nowoczesne kompozytowe samoloty, takie jak A350, spalają o 20% mniej paliwa niż starsze modele. Wynika to z tego, że dzięki nowym materiałom kompozytowym inżynierowie mogą tworzyć lżejsze konstrukcje kadłuba i silniki.

Lekkie kompozyty z włókna węglowego stosowane w samolotach rejsowych muszą być równie wytrzymałe i trwałe co ich metalowe odpowiedniki. Kompozyty muszą być też odpowiednio elastyczne, by nie ulegać uszkodzeniu w wyniku uderzenia, temperatury czy wilgotności.

Aby mieć pewność, że materiały kompozytowe spełniają te wszystkie wymagania, trzeba poddawać je rygorystycznym testom. Finansowany ze środków UE projekt CF-THREAD (Composites under fatigue: Temperature and humidity related environmental ageing damage) to inicjatywa poświęcona przetestowaniu materiału epoksydowego wzmocnionego włóknem węglowym, noszącego nazwę Cytek Cycom 977-2.

Cytek Cycom 977-2 jest stosowany na przykład w kadłubach czy skrzydłach samolotów. Są to ważne elementy, narażone na wysokie ciśnienie oraz ekstremalne zmiany temperatury i wilgotności.

Samoloty są często budowane pod kątem nawet 20-letniej eksploatacji, jednak testowanie poszczególnych komponentów przez tak długi czas jest bardzo niepraktyczne. Aby pokonać ograniczenia czasowe, uczestnicy projektu CF-THREAD zastosowali kombinację kontrolowanych eksperymentów i zasad teoretycznych, umożliwiających drobiazgowe przetestowanie materiału Cytek Cycom 977-2.

Zbadano jego wytrzymałość na rozciąganie i inne właściwości. Następnie przetestowano wpływ wilgotności, temperatury, utleniania i naprężeń i odkształceń na materiał.

Z wyników testów mogą teraz korzystać inżynierowie projektujący samoloty. Wskazówki te przyczynią się nie tylko do udoskonalenia konstrukcji różnych samolotów, ale także do ochrony życia pasażerów i załogi.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Samolot, materiał kompozytowy, zmęczenie, z włókna węglowego, temperatura, wilgotność, Cytek Cycom 977-2
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę