Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Badanie uwagi u szczurów

Modele gryzoni dostarczają ważnych informacji o związkach zwiększających ilość norepinefryny w mózgu.
Badanie uwagi u szczurów
Leki norepinefrynowe polepszają uwagę i zdolność ignorowania rozpraszających bodźców. Pomimo że norepinefryna wpływa również na neurony kory czuciowej, obecne teorie wskazują na korę przedczołową jako miejsce indukowanej norefinefryną kontroli.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu WHISKERATTENTION (The effects of spatial attention on stimulus encoding in rat barrel cortex and on relationships between barrel cortex and locus coeruleus norepinephrine neuron spiking) wysunęli hipotezę, że norepinefryna może wpływać na uwagę poprzez bezpośrednie działanie w obrębie kory czuciowej.

Aby sprawdzić tę teorię, zespół opracował nowe zadanie do pomiaru uwagi gryzoni. Wystawiono unieruchomionego szczura na stymulację sensoryczną i mierzono poziom jego reakcji oraz aktywności mózgu.

Wpierw uczestnicy badania sprawdzali uwagę i reakcje na bodziec w różnych warstwach kory czuciowej. Pokazało to, że miejsce sinawe (produkująca norepinefrynę część mózgu) reaguje w różny sposób w zależności od stymulacji określonych warstw kory czuciowej.

Pod wpływem bodźców czuciowych miejsce sinawe uwalnia norepinefrynę w oparciu o specyficzny mechanizm czasowy. Dodatkowo miejsce sinawe ma zdolność komunikacji z różnymi warstwami kory czuciowej.

W innej części badania sprawdzano, jak kierowanie uwagi na różne bodźce wpływało na związek między miejscem sinawym, a korą czuciową. Badacze z projektu odkryli, że uwaga związana z bodźcami audio-wizualnymi w różny sposób wpływa na komunikację między korą przedczołową a obszarem produkującym norepinefrynę.

Związki użyte w projekcie WHISKERATTENTION zostały również użyte u ludzi, a wyniki poszerzą wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu i oddziaływaniu na niego norepinefryny.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Norepinefryna, mózg, uwaga, kora czuciowa, miejsce sinawe, bodziec czuciowy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę