Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Reakcje roślin na suszę

Susze mogą wpływać na wzrost roślin, a tym samym na wydajność upraw. Uczestnicy unijnej inicjatywy starali się zrozumieć mechanizmy adaptacji roślin do suszy.
Reakcje roślin na suszę
Do wykrywania suszy roślina wykorzystuje korzenie, hormony i inne cząsteczki informacyjne. Te mechanizmy przekazywania sygnałów są skomplikowane, ale pozwalają roślinie skutecznie reagować na okres stresu wodnego lub niedoboru wody.

W ramach inicjatywy MAPKINDROUGHT (MAPK signalling network to adapt leaf growth to drought conditions) badano kinazy białkowe aktywowane mitogenami (MAPK) oraz powiązane z nimi enzymy, uczestniczące w reakcji na stres związany z suszą. Celem było powiązanie szklaków sygnałowych MAPK ze wzrostem roślin w warunkach stresu.

Naukowcy badali, w jaki sposób różne białka i cząsteczki szlaku MAPK są połączone w rzodkiewniku pospolitym (Arabidopsis thaliana). Przy pomocy modeli komputerowych zidentyfikowali enzymy i substraty enzymów oddziałujące z MAPK po suszy lub innym stresie.

Niedobór wody i inne warunki środowiskowe mogą poważnie obniżać wydajność upraw ze względu na związany z nimi stres, pomimo stosowania nowoczesnych metod rolniczych. Omawiane badania powinny umożliwić poprawę tolerancji roślin na stres, a tym samym przyczynić się do poprawy wydajności produkcji rolnej.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Rośliny, susza, wzrost roślin, wydajność upraw, mechanizmy przekazywania sygnałów, przekazywanie sygnałów MAPK
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę