Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Stworzono nowe próby ukierunkowane na hepcydynę

Naukowcy stworzyli oznaczenie na bazie nanocząstek do wykrywania hepcydyny, peptydu występującego we krwi i moczu, który może być użyty do diagnozowania zaburzeń związanych z żelazem.
Stworzono nowe próby ukierunkowane na hepcydynę
Hepcydyna jest białkiem o krótkim łańcuchu, regulującym poziom żelaza u ludzi oraz odgrywającym ważną rolę w niedokrwistości, chorobie sercowo-naczyniowej i chorobie nerek. Można ją wykryć we krwi i moczu, lecz konwencjonalne testy nie są do tego wystarczająco czułe.

Aby stworzyć test do wykrywania hepcydyny o większej czułości, członkowie finansowanego przez UE konsorcjum PINP (Synthesis of peptide imprinted nanoparticles and their integration to ELISA-like assay for the quantification of hepcidin) postanowili użyć technologii imprintingu molekularnego (MIP) i zsyntetyzować receptor hepcydynowy.

Badacze wybrali dwa kluczowe regiony hepcydyny, jako szablony do tworzenia syntetycznego receptora. W pierwszej części projektu zsyntetyzowano właśnie te dwa regiony.

Następnie użyto tego samego szablonu do stworzenia nanocząstki MIP z komplementarnym wgłębieniem udającym receptor hepcydynowy, jak w systemie zamka i klucza.

Przed stworzeniem testu bazującego na tych molekułach, uczestnicy projektu PINP sprawdzili ich specyficzność względem hepcydyny i integralność strukturalną. Oznaczenie okazało się skuteczne w identyfikacji hepcydyny, ale działała tylko w małym zakresie stężeń.

Stworzone przez uczestników projektu PINP oznaczenie hepcydyny jest obecnie gotowe do dalszych prac w kierunku zastosowań komercyjnych. Po ich ukończeniu test ten będzie bardzo wartościowy w walce z chorobami związanymi z żelazem.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Oznaczenie, hepcydyna, zaburzenia związane z żelazem, technologia imprintingu molekularnego, receptor syntetyczny
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę