Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SIDEWAYS — Wynik w skrócie

Project ID: 239287
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Izrael

Kontrola wzrostu roślin – kwestia zachowania równowagi

To, czy roślina rośnie, czy też nie, może być kwestią przetrwania. Przeprowadzone niedawno badanie wskazało na pewien typ fitohormonu, który może kontrolować wzrost rośliny, działając w podzbiorze komórek.
Kontrola wzrostu roślin – kwestia zachowania równowagi
W ramach projektu SIDEWAYS (Final size determination through spatio-temporal regulation of phytohormone signaling pathways), finansowanego ze środków UE, zbadano brassinosteroidy (BR), aby zrozumieć, w jaki sposób ich sygnały chemiczne mogą kontrolować ostateczny rozmiar rośliny.

Posługując się jako modelem rośliną z rodzaju rzodkiewników (Arabidopsis), badacze w pierwszej kolejności wykazali, że BR są potrzebne do zachowania normalnej aktywności cyklu komórkowego i rozwoju komórek w tkance twórczej korzenia. Co bardzo istotne, badacze wykazali na kilku przykładach, że sygnał BR kontroluje wzrost w sposób odwrotny, w zależności od miejsca percepcji hormonu. Strategia ta jest używana do kontrolowania różnego zestawu genów, które równoważą stopień wzrostu. Przykładowo, geny auksyny, aktywowane przez epidermalne sygnały BR są niezbędne do wzbudzenia podziału komórkowego. Z kolei, gdy sygnały BR pochodzą ze steli w centralnej części korzenia lub łodygi, a towarzyszy im represja genu, następuje ograniczenie efektu epidermalnego.

Ponadto naukowcy odkryli bardzo złożone sieci kontrolne obejmujące czułość BR w korzeniu, która odpowiada za dostosowanie wzrostu. Komórki korzenia, które tworzą komórki rzęsate, koordynowane są za pomocą komórek sąsiadujących, które nie tworzą rzęsek – ekspresja receptora BRI1 w komórkach rzęsatych promuje wydłużenie komórki we wszystkich tkankach, podczas gdy wysokie poziomy w komórkach nierzęsatych hamują wydłużenie komórki. To wskazuje, że sygnalizacja między komórkami rzęsatymi a nierzęsatymi wywołuje zmiany w tempie wzrostu i jest rezultatem czynników genetycznych i mechanicznych.

Modyfikacja genetyczna BR jest już wykorzystywana w sektorze rolnym do zwiększania wydajności upraw. Procesy kontrolne odkryte przez zespół SIDEWAYS pomogą genetykom ulepszyć różne cechy roślin uprawnych, bez wpływu na inne. Osiągnięcia w ramach projektu zaowocowały udziałem w międzynarodowych posiedzeniach i nawiązaniem cennej współpracy badawczej w dziedzinie kontrolowania wzrostu roślin.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wzrost, roślina, BR, sygnały chemiczne, wydajność upraw
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę