Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SEPDC — Wynik w skrócie

Project ID: 287098
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Francja

Inteligentna dystrybucja mocy w bardziej elektrycznych samolotach

Zastosowanie elektrycznych architektur zasilania w samolotach pozwala radykalnie ograniczyć złożoność podzespołów maszyn lotniczych. Nowe centrum dystrybucji energii elektrycznej, umożliwiające inteligentne podłączanie obciążeń i źródeł prądu elektrycznego do elektrycznego stanowiska testowego (ETB) może aż dziesięciokrotnie przyspieszyć testowanie nowych technologii.
Inteligentna dystrybucja mocy w bardziej elektrycznych samolotach
Choć przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na samolot z silnikami elektrycznymi, dzięki prowadzonym na skalę unijną pracom gotowe są już "samoloty bardziej elektryczne" (MEA), mogące zastąpić układy hydrauliczne i pneumatyczne.

W 2002 r. powstało stanowisko testowe Copper Bird® (ETB), umożliwiające testowanie innowacyjnych architektur i urządzeń wybranych przez producentów samolotów w toku badań nad MEA. W ramach programu Czyste niebo w 2011 r. zainicjowano projekt http://www.sepdc-fp7.eu/ SEPDC (Smart electrical power distribution centre), którego celem było stworzenie centrum zasilania elektrycznego (EPC) do istniejącego europejskiego stanowiska ETB.

Nowo opracowane EPC jest wyposażone w sieć inteligentną, łączącą zaawansowane technologie detekcyjne, metody sterowania i rozwiązania komunikacyjne, dzięki którym może badać różne opcje dotyczące wytwarzania, magazynowania i obciążeń. Architektura EPC ewoluuje w kierunku sieci, w których szyny zbiorcze stają się aktywne i inteligentne i w których komunikują się i wpływają na siebie liczne elementy systemu.

EPC można przystosować do różnych konfiguracji napięcia i jest ono odporne na błędy, co zwiększa jego niezawodność. Ponadto można do niego łatwo dołączać inne komponenty, tworzące system elektryczny w samolocie, a także połączyć w scentralizowany system sterowania. Zastosowanie półek pozwala na elastyczne przyłączanie źródeł i obciążeń do szyn zbiorczych, a także łączenie różnych szyn zbiorczych ze sobą. Elementy przełączające o wysokiej mocy znajdujące się na każdej półce umożliwiają łatwe podłączanie i odłączanie sprzętu do/od szyn przy pomocy poleceń wydawanych przez użytkownika.

SEPDC umożliwia wykorzystanie ETB do oceny nowoczesnych technologii pod kątem przyszłego zastosowania w MEA. Przykładami takich technologii są elektryczny system siłowników zmiany ciągu, elektryczny kontroler hamulców do Boeinga 787, elektryczny zapasowy siłownik mechaniczny oraz elektryczny system rozruchu silnika.

Dzięki zwiększeniu konfigurowalności ETB omawiane inteligentne centrum dystrybucji energii elektrycznej umożliwia producentom samolotów prowadzenie testów różnych architektur elektrycznych samolotu pod kątem ekologicznego samolotu regionalnego, ekologicznych biznesowych samolotów odrzutowych i ekologicznego wiropłatu. Przyspieszenie procesu testowania i oceny pozwoli europejskiej branży lotniczej zachować konkurencyjność dzięki szybszemu wprowadzaniu nowych technologii na rynek.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Samolot bardziej elektryczny, dystrybucja energii elektrycznej, elektryczne stanowisko testowe, centrum dystrybucji mocy, system zarządzania energią, HVDC
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę