Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Bezprzewodowe ładowanie pomaga w rozwoju transportu elektrycznego

Ładowanie bez użycia kabli może być ważnym rozwiązaniem przyspieszającym wprowadzanie samochodów elektrycznych na rynek. W ramach unijnego projektu przeprowadzono studium wykonalności ładowania indukcyjnego, a ponadto zbadano postrzeganie tej metody ładowania przez użytkowników i jej skutki społeczno-ekonomiczne.
Bezprzewodowe ładowanie pomaga w rozwoju transportu elektrycznego
W porównaniu z konwencjonalnym ładowaniem przewodzącym, ładowanie indukcyjne pozwala zwiększyć zasięg pojazdów elektrycznych, a tym samym zwiększyć wygodę kierowców. Kierowcy nie będą musieli z wyprzedzeniem planować trasy, a dodatkowo będą mogli korzystać z mniejszych akumulatorów. Ponadto ładowanie indukcyjne upraszcza przyłączanie pojazdu do sieci, dzięki czemu jest ono dużo wygodniejsze dla użytkowników.

W 2012 r. 17 partnerów z różnych krajów europejskich rozpoczęło prace nad kilkoma aspektami ładowania bezprzewodowego w ramach projektu UNPLUGGED (Wireless charging for electric vehicles). Partnerzy projektu opracowali system ładowania indukcyjnego pojazdów elektrycznych oraz zbadali, w jaki sposób jego stosowanie na terenach miejskich poprawia wygodę i zrównoważoność transportu elektrycznego.

W rozwiązaniu UNPLUGGED uwzględniono dwa różne zastosowania: ładowanie samochodów pasażerskich (3,7 kW) i pojazdów komercyjnych (50 kW). Ponadto stworzono elastyczne usługi ładowania oparte na potrzebach klientów: ładowanie wolne i szybkie (do 50 kW). Rozwiązanie zaprojektowano w taki sposób, aby ułatwić integrację pojazdów elektrycznych z systemem dróg miejskich.

Partnerzy projektu dysponują już pełną wiedzą na temat interoperacyjności stacji ładowania i pojazdów, wydajności przesyłu energii oraz zgodności z najnowszymi standardami.

Badania ankietowe przeprowadzone w Belgii i Zjednoczonym Królestwie dowiodły, że interesariusze nie są sceptycznie nastawieni wobec nowej technologii. Z ładowania indukcyjnego w pierwszej kolejności skorzystają vany, busy i taksówki.

Ładowanie indukcyjne może w przyszłości rozwinąć się w ekscytujących kierunkach, w tym na przykład w kierunku ładowania pojazdów w ruchu, na drogach i ulicach.

Film wideo przedstawiający koncepcję ładowania indukcyjnego można zobaczyć tutaj oraz tutaj.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Ładowanie bezprzewodowe, kable, ładowanie indukcyjne, pojazdy elektryczne, interoperacyjność
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę