Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

PGLMP — Wynik w skrócie

Project ID: 329818
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Francja

Prątki i choroby zakaźne

Zespół naukowców z UE badał struktury chemiczne pewnych bakterii i ich rolę w chorobach. Lepsze wyjaśnienie procesów unikania odpowiedzi immunologicznej przez patogeny dzięki glikolipidom fenolowym i powiązanym cukrom pomoże w tworzeniu nowych terapii.
Prątki i choroby zakaźne
Termin "prątki" odnosi się do rodziny bakterii, która wywołuje pewne poważne choroby u człowieka. Należą do nich trąd i gruźlica, a szczepionki i antybiotyki okazały się tylko częściowo skuteczne w ich zwalczaniu.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu PGLMP (Deciphering the role of phenolic glycolipids in mycobacterial pathogenesis) badali, jak prątki chorobotwórcze dokonują infekcji. W szczególności przebadano zdolność prątków do hamowania odpowiedzi immunologicznej gospodarza, w tym rolę glikolipidów fenolowych (PGL).

Badacze z projektu przyjęli interdyscyplinarną metodę badania biologicznej roli PGL. Członkowie zespołu dokonali przeprogramowania genetycznego pewnego szczepu, aby wymusić syntezę swoistych gatunkowo PGL, wywodzących się od prątków chorobotwórczych. Jednocześnie członkowie grupy dokonali chemicznej syntezy swoistych gatunkowo cukrów, aby zbadać ich strukturę.

Wyniki pokazały, że użycie złożonych cukrów swoistych względem antygenów PGL bakterii powodujących trąd i gruźlicę ułatwia bakteriom zaraźliwość i unikanie odpowiedzi immunologicznej gospodarza.

Uczestnicy projektu PGLMP przyczynili się do wyjaśnienia kluczowych mechanizmów wybranych chorób człowieka, co może zwiększyć skuteczność leczenia. Prace podniosły również poziom europejskiej wiedzy eksperckiej w odpowiednich dziedzinach medycyny.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Prątki, trąd, gruźlica, glikolipidy fenolowe, odporność
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę