Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ANTCARD — Wynik w skrócie

Project ID: 623426
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Nowe leczenie chorób serca

Badacze z UE wnieśli wkład w leczenie chorób serca. Opracowali sposób pozwalający zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi, nie wywołujący skutków ubocznych powodowanych przez tradycyjne leki rozcieńczające krew.
Nowe leczenie chorób serca
Choroby serca są obecnie główną przyczyną zgonów na świecie. Choroba wieńcowa serca rozpoczyna się od uszkodzenia tętnic, które pompują krew do serca i z serca do reszty ciała. Blaszka miażdżycowa, która powstaje wskutek odkładania się substancji tłuszczowych, w tym cholesterolu, narasta w miejscach uszkodzeń tętnic, prowadząc do ich zwężenia i ograniczając przepływ krwi. Z chwilą pęknięcia blaszki miażdżycowej, komórki zwane płytkami krwi przywierają do miejsca uszkodzenia, tworząc skrzepy, które mogą zablokować przepływ krwi do serca i spowodować zawał mięśnia sercowego.

Celem projektu ANTCARD (Analogues of thromboxane for the treatment of cardiovascular disease), finansowanego ze środków UE, było opracowanie nowych metod leczenia choroby serca. Obecnie pacjentom z grupy ryzyka podaje się leki przeciwmiażdżycowe, które zapobiegają tworzeniu się skrzepów. Zdarza się, że te rozrzedzające krew leki, jak np. aspiryna czy klopidogrel, mają bardzo przykre skutki uboczne.

Aspiryna rozcieńcza krew, blokując produkcję tromboksanu, związku, który wspomaga krzepnięcie krwi. Szlak biochemiczny, który odpowiada za tworzenie tromboksanu, produkuje także prostaglandyny chroniące błonę śluzową żołądka. W związku z tym do skutków ubocznych aspiryny należą poważne problemy gastryczne, takie jak wrzody.

Naukowcy znaleźli sposób na zablokowanie aktywującego płytki krwi tromboksanu bez wpływu na produkcję prostaglandyny. Zamiast blokować szlak biochemiczny, który produkuje tromboksan i prostaglandyny, opracowali przeciwciała, które łączą się z tromboksanem i dezaktywują go.

Badacze rozpoczęli od stworzenia stabilnych, syntetycznych wersji tromboksanu, z których następnie utworzyli przeciwciała. Oprócz wyprodukowania tromboksanu w celu stworzenia odpowiednich przeciwciał, opracowane metody mogą także posłużyć do produkcji leków na bazie prostaglandyny.

Projekt ANTCARD stanowi punkt wyjściowy do produkcji leków przeciw chorobom serca, wywołujących znacznie mniej skutków ubocznych. Ponieważ aż 47% wszystkich zgonów w Europie spowodowanych jest chorobami układu krążenia, odkrycie to może mieć potężny wpływ zarówno na społeczeństwo, jak i na przemysł farmaceutyczny.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Choroby serca, ANTCARD, skrzepy krwi, płytki krwi, tromboksan, przeciwciała
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę