Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Spersonalizowane leczenie nowotworów

Naukowcy opracowali nowe narzędzie pozwalające dostarczyć wybrane leki do szerszego spektrum chorych na raka. Jest to ważny krok w kierunku spersonalizowanego leczenia nowotworów.
Spersonalizowane leczenie nowotworów
Obecnie podstawowym celem terapii przeciwnowotworowych jest celowanie w nieprawidłowości w kodzie DNA. Ponieważ jednak nieprawidłowości te można wykryć tylko w niektórych przypadkach, blisko 60% pacjentów nie może skorzystać z terapii spersonalizowanej.

Celem finansowanego ze środków UE projektu WINTHER (WINTHERapeutics: development of a systems biology method to predict efficacy of cancer drugs to optimize individualized therapeutic decision and improve clinical outcome for cancer patients) było opracowanie przełomowych metod spersonalizowanej terapii przeciwnowotworowej, poprzez dostarczanie szerszemu spektrum pacjentów bardziej ukierunkowanych leków.

Naukowcy zaprojektowali algorytm bioobliczeniowy, który pozwala oszacować zgodność między pacjentem a lekiem poprzez zintegrowanie i przeanalizowanie wszelkich dostępnych informacji genetycznych o danym pacjencie. W ten sposób powstał Onco KEM®, skalowalna, komercyjnie dostępna aplikacja internetowa, która w oparciu o algorytm WINTHER dokonuje personalizacji leków w ramach chemioterapii na podstawie danych biologicznych.

W projekcie WINTHER powstała także pionierska procedura podwójnej biopsji polegająca na porównaniu tkanki nowotworowej ze zdrową w celu oszacowania, które leki mają największą zdolność celowania w swoiste geny. Choć technika ta nie jest jeszcze w pełni zoptymalizowana, dokonano wyraźnych postępów, zwiększając wskaźnik skuteczności.

Dzięki dokonaniom projektu poszerzono grono pacjentów, którzy mogą skorzystać z terapii spersonalizowanej w oparciu o ich swoiste DNA i inne czynniki biologiczne. Zgodnie z szacunkami potencjału rynkowego aplikacji, aż 700 000 pacjentów rocznie może skorzystać z technologii Onco KEM®.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Spersonalizowane leczenie nowotworów, WINTHER, nowotwory złośliwe, algorytm bioobliczeniowy, Onco KEM®, leki przeciwnowotworowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę