Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

MEMS MATURITY — Wynik w skrócie

Project ID: 323458
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Francja

Doskonalsze żyroskopy

W ramach pewnej unijnej inicjatywy udoskonalono proces produkcji i konstrukcję maleńkich żyroskopów mechanicznych, o wielkości poniżej 1 mm.
Doskonalsze żyroskopy
Żyroskopy oparte na systemach mikroelektromechanicznych (MEMS) to małe i tanie urządzenia mierzące prędkość kątową. Są one stosowane w różnych dziedzinach, między innymi w smartfonach czy samochodach, a ich zadaniem jest wykrywanie ruchu urządzenia.

W ramach projektu MEMS MATURITY (MEMS Gyro - Maturity assessment of performance and integration) zwiększono funkcjonalność i obniżono koszty żyroskopów MEMS.

W celu obniżenia kosztów żyroskopu zmniejszono wielkość matrycy krzemowej, w której znajduje się ogniwo. Poprawa mocowania urządzenia pozwoliła na zmniejszenie naprężenia szczątkowego działającego na żyroskop.

Zespół udoskonalił też tzw. getter (chemiczną gąbkę utrzymującą próżnię). Uczeni uprościli proces produkcji i zmniejszyli ryzyko zanieczyszczenia. Ponadto, udoskonalenie mocowania umożliwiło lepsze dopasowanie i poprawę jego jakości.

Dzięki inicjatywie MEMS MATURITY udoskonalono procesy produkcji i projektowania żyroskopów MEMS. Oznacza to usprawnienie działania wielu różnych urządzeń, takich jak systemy stabilizujące pojazdy czy pomagające w nawigacji samolotów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Żyroskopy, produkcja, układy mikroelektromechaniczne, MEMS, prędkość kątowa
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę