Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Diety wysokotłuszczowe upośledzają pamięć

Naukowcy dokonali odkrycia o potencjalnym znaczeniu dla milionów ludzi na całym świecie: otyłość i dieta wysokotłuszczowa wpływają na produkcję neuronów w mózgu. Może to prowadzić do upośledzenia funkcji kognitywnych, takich jak pamięć.
Diety wysokotłuszczowe upośledzają pamięć
Neuronalne komórki macierzyste (NSC) w sposób ciągły uzupełniają komórki nerwowe (neurony) w mózgu dorosłego człowieka. Są one szczególnie ważne w takich obszarach mózgu, jak odpowiadający za pamięć hipokamp.

Na aktywność NSC duży wpływ wywierają czynniki środowiskowe, takie jak stres, choroby i dieta. Jako że otyłość wywołaną dietą powiązano ze słabymi wynikami w testach poznawczych obejmujących pamięć, naukowcy z finansowanego przez UE projektu OBINNSC1 (The physiological control of stem cells: Obesity, insulin, and neural stem cell dynamics) chcieli się dowiedzieć, czy diety wysokotłuszczowe wpływają na rozwój neuronów w hipokampie osób dorosłych.

Badacze karmili myszy dietą wysokotłuszczową przez 16 tygodni, aż zapadły na otyłość i insulinooporność, która jest stanem prowadzącym do cukrzycy. Naukowcy badali liczne neurony powstające z NSC w różnych punktach czasowych eksperymentu.

Odkryli, że myszy na diecie wysokotłuszczowej produkowały początkowo nowe neurony szybciej, niż te żywione w standardowy sposób. Jednak pod koniec 16 tygodnia produkcja neuronów zmniejszyła się o około 20% u myszy, które już stały się otyłe.

Sugeruje to, że przed wystąpieniem otyłości indukowany dużą podażą tłuszczu wzrost produkcji neuronów wyczerpał zasoby komórek macierzystych. Gdy tylko myszy stały się otyłe, produkcja neuronów i związane z tym zdolności poznawcze uległy spowolnieniu.

Następnie badacze chcieli sprawdzić, czy na produkcję neuronów miała wpływ dieta wysokotłuszczowa sama w sobie, czy też tkanka tłuszczowa u otyłych myszy. W tym celu przebadali linie myszy, u których dieta wysokotłuszczowa nie wywołuje otyłości. Wstępne wyniki wskazują, że to dieta wysokotłuszczowa, a nie otyłość, upośledza produkcję neuronów i funkcjonowanie mózgu.

Odkrycie uczestników projektu OBINNSC1, że tłuszcze spożywcze niekorzystnie wpływają na dynamikę komórek macierzystych niezależnie od przybierania na wadze, podkreśla istotność zbilansowanej diety. Świadomość, że wybory żywieniowe mogą bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie mózgu, ma dalekosiężne konsekwencje dla 3,75 miliona otyłych dzieci w Europie.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Diety wysokotłuszczowe, pamięć, otyłość, produkcja neuronów, neuronalne komórki macierzyste
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę