Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

LOSPA — Wynik w skrócie

Project ID: 271815
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Badania samolotu z usterzeniem typu U

Wpływ hałasu na otoczenie podczas startu i lądowania samolotów jest wciąż przedmiotem dużych obaw. Naukowcy z UE zaproponowali innowacyjną konstrukcję usterzenia, które ma pełnić funkcję osłony przed hałasem generowanym przez silniki zamontowane w tylnej części kadłuba.
Badania samolotu z usterzeniem typu U
W ramach projektu LOSPA (Model design and manufacturing of the turbofan configuration for low speed aerodynamic and acoustic testing) naukowcy opracowali i wyprodukowali model przeznaczony do testowania w dużym niemiecko-holenderskim tunelu aerodynamicznym w Marknesse (Holandia).

W modelu zastosowano gondole i wsporniki, aby wprowadzić dwa symulatory silników turbowentylatorowych. Ponadto, dodano zestaw ukośnie ustawionych skrzydeł ze zdejmowanymi krawędziami natarcia i klapami tylnymi. Pozwoliło to na zbadanie kilku konfiguracji, w tym dotyczących startu i lądowania, a dodatkowo wykorzystano modułowe usterzenie ogonowe do przeanalizowania możliwości zmniejszenia hałasu.

W modelu zamontowano szereg stałych otworów piezometrycznych i ruchomych przetworników ciśnienia, aby móc szczegółowo opisać zjawiska dotyczące przepływu powietrza podczas testów w tunelu. Na wąskiej gondoli zamontowano czujniki ciśnieniowe Kulite, a na usterzeniu umieszczono kilka mierników naprężeń.

Aby uzyskać lepsze wyniki, model wyposażone w ruchome powierzchnie sterujące, lotki, opaski i stery poziome. Montaż modelu i kalibrację czujników ukończono w terminie, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie testów po zakończeniu projektu LOSPA, od grudnia 2014 do kwietnia 2015 r. Testy objęły też parametry aerodynamiczne tylnej części samolotu oraz parametry akustyczne usterzenia typu U.

Analiza wyników testów powinna wskazać na różnice między prognozowanymi i zmierzonymi parametrami konstrukcji usterzenia. Niewątpliwie testy w tunelu aerodynamicznym pozostają najbardziej wiarygodnym narzędziem do projektowania samolotów. Model odrzutowca biznesowego małych prędkości, opracowany w ramach inicjatywy LOSPA, pozwala na maksymalne wykorzystane informacji zgromadzonych podczas testów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Usterzenie typu U, konstrukcja usterzenia, osłona przed hałasem, LOSPA, testy w tunelu aerodynamicznym, biznesowy samolot odrzutowy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę