Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Historia lasów deszczowych w Afryce

W ramach badania genetycznego obejmującego powszechnie występujące gatunki drzew tropikalnych przyjrzano się historii ewolucji afrykańskich lasów deszczowych, opierając się na genomice populacji i systematyce roślin.
Historia lasów deszczowych w Afryce
Tropikalne lasy deszczowe Afryki Zachodniej i Środkowej to jedne z najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów na Ziemi. Niestety stoją w obliczu poważnego zagrożenia ze strony rosnącej populacji, rolnictwa i niezrównoważonego leśnictwa. Ważne jest zatem, aby zrozumieć historię ewolucji i procesy ekologiczne stojące za tak rozległą różnorodnością gatunków, zanim będzie za późno.

Zbiory botaniczne przechowywane w muzeach i instytutach naukowych w Europie stanowią cenne narzędzie badań, obejmują bowiem obszary tropikalne Afryki, do których dostęp jest obecnie utrudniony. Niektóre z próbek pochodzą jednak z czasów kolonialnych, w związku z czym nie nadają się do badania przy użyciu konwencjonalnych technik molekularnych, które sprawdzają się jedynie w przypadku próbek współczesnych o dobrze zachowanym DNA.

Finansowany przez UE projekt AGORA (Ancient genomics of rainforests) powstał z myślą o wyselekcjonowaniu nowoczesnych metod badania tych zbiorów. Inicjatywa skupiła się przede wszystkim na ośmiu gatunkach drzew rosnących w lasach deszczowych Afryki Środkowej. Do ich zbadania wykorzystano najnowocześniejsze metody genomiczne oraz techniki do badania pradawnego DNA w celu zrekonstruowania historii naturalnej ekosystemów lasów deszczowych.

Wyniki wykazały występujące w przeszłości przeszkody utrudniające przepływ genów, a także historię fragmentacji lasu deszczowego. Okazały się one zgodne z historią klimatu tropikalnej Afryki w przedostatniej i ostatniej epoce lodowcowej. W tamtym czasie warunki suche doprowadziły do skurczenia się powierzchni lasów deszczowych na rzecz ekosystemów trawiastych sawanny oraz do przetrwania typowych dla nich gatunków w kilku ostojach.

Zespół AGORA udostępnił nowe techniki i informacje na temat historii ewolucji lasów deszczowych Zachodniej i Środkowej Afryki. Lokalizacja kilku ostoi w Afryce, których obecność sugerowano wcześniej na podstawie liczebności gatunków endemicznych, została potwierdzona przy użyciu nowatorskich analiz genomicznych populacji.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Tropikalne lasy deszczowe, Afryka Zachodnia, Afryka Środkowa, zbiory botaniczne, AGORA, genomika, epoka lodowa, ostoje
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę