Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowa zautomatyzowana technologia zbierania szparagów

Obecnie szparagi zbiera się ręcznie. Aby zmniejszyć koszty robocizny, jak i produkcji, w ramach unijnej inicjatywy zbudowano zautomatyzowaną maszynę do zbierania tych bylin.
Nowa zautomatyzowana technologia zbierania szparagów
Zbiór ręczny ma szereg wad. Niskie temperatury i zła pogoda negatywnie wpływają na okres zbiorów, przesuwając w czasie prace sezonowe. W efekcie trzeba opłacać robotników, którzy nie mogą wykonywać swojej pracy, lub też w pośpiechu szukać pracowników, kiedy zbiory zaczną się wcześniej niż przewidywano. Ponadto, zbiory mogą odbywać się tylko w porze dziennej.

Aby przezwyciężyć te ograniczenia, uczestnicy projektu DASH (Demonstration of the AutoSpar harvesting machine used for white and violet asparagus), finansowanego ze środków UE, opracowali w pełni funkcjonalną, niezawodną maszynę do automatycznego zbioru szparagów.

Partnerzy projektu chcieli początkowo wykorzystać prototyp maszyny do automatycznego i selektywnego zbioru białych i fioletowych szparagów, opracowanej w ramach wcześniejszego unijnego projektu i niegotowej do użytku komercyjnego. Podjęto jednak decyzję o zbudowaniu nowego prototypu, opartego na nowych rozwiązaniach technologicznych i udoskonaleniach technicznych.

Prototyp poddano drobiazgowym testom w sezonie 2014 i 2015 r. Jeżeli chodzi o wydajność maszyny, pozwala ona na zbieranie 80 % istniejących lub dostępnych łodyg szparagów. Przeprowadzono także demonstracje poza sezonem zbiorów, na trzech imprezach targowych.

Przygotowany biznesplan koncentruje się na komercjalizacji prototypu. Zawiera także analizę kosztów materiałów i sposoby ich ograniczenia, a także plan marketingowy, wyszczególniający potencjalne bariery rynkowe i konkurencyjne rozwiązania.

Dzięki projektowi DASH powstała maszyna do automatycznego zbioru szparagów, która powinna trafić na rynek w ciągu dwóch lat. Hodowcy i producenci szparagów będą mogli skorzystać z rozwiązania, które nie bazuje wyłącznie na ludzkiej sile roboczej oraz nie jest uzależnione od pór dnia, warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Szparagi, maszyna do zautomatyzowanego zbioru, zbiór ręczny, DASH
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę