Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wpływ czynników środowiskowych na starzenie

Poprzez badanie setek bliźniąt unijni badacze poszerzyli wiedzę o czynnikach genetycznych i środowiskowych, które odgrywają rolę w procesie starzenia.
Wpływ czynników środowiskowych na starzenie
Starzenie jest naturalnym zjawiskiem, jednakże dysponujemy ograniczoną wiedzą na temat czynników je kształtujących. Wraz ze starzeniem się populacji i wydłużaniem się ludzkiego życia niezwykle istotne jest zbadanie procesu starzenia oraz łagodzenie jego skutków.

Członkowie finansowanej przez UE inicjatywy EUROBATS (Identifying biomarkers of ageing using whole transcriptomic sequencing) stworzyli obszerną bazę danych genomicznych, aby móc lepiej zrozumieć procesy starzenia.

Badając starzenie u 800 par bliźniąt, uczestnicy projektu EUROBATS zebrali nowe informacje o wpływie czynników genetycznych i środowiskowych na starzenie. Przy użyciu tych informacji uczestnicy projektu zidentyfikowali również markery genetyczne do śledzenie procesów starzenia, które mogą być celem przyszłych terapii mających im przeciwdziałać.

Badacze odkryli, że ekspresja genów ulegała mniejszym wahaniom u osób starszych, chociaż ta zmienność była zazwyczaj swoista tkankowo. Uczestnicy projektu EUROBATS udostępnili te informacje innym naukowcom pracującym nad starzeniem, jak również globalnej społeczności genomicznej.

Projekt pozwolił lepiej zrozumieć procesy starzenia i pomoże w badaniach z tej dziedziny, jako że stworzona w jego ramach baza danych jest ogólnie dostępna.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Starzenie, bliźnięta, EUROBATS, biomarkery, informacja genomiczna, markery genetyczne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę