Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Jak rośliny reagują na wzrost temperatur

Uczestnicy unijnego projektu pomagają w radzeniu sobie z problemem globalnej zmiany klimatu, gromadząc wiedzę na temat wpływu wzrastających temperatur na rośliny.
Jak rośliny reagują na wzrost temperatur
Na całym świecie wzrastają temperatury z powodu globalnego ocieplenia. Może to zmienić wpływ klimatu na cykle sezonowe drzew i innych roślin, w tym pojawianie się liści na wiosnę, kwitnienie i jesienne wybarwianie się liści.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu EUROSAT4PHENOCHANGES (Monitoring vegetation phenology at multiple scales in Europe from the GMES satellite sensor time-series: A special consideration to Natura2000 areas) wykorzystali zdjęcia satelitarne, aby wygenerować nowe dane o europejskiej roślinności i uzupełnić modele wygenerowane komputerowo.

Aby wyjaśnić wpływ globalnego ocieplenia na planetę, w tym na roślinność, naukowcy użyli modelowania komputerowego. Jednakże modele te wymagają solidnych danych zebranych w realnym świecie, aby ulepszyć ich możliwości przewidywania.

Jak dotąd, naukowcy z projektu przeanalizowali zdjęcia satelitarne kontynentu europejskiego, które pokazały różne typy zmian wegetacji w czasie. Następnie stworzyli zestaw danych linii bazowej do porównywania przeszłych i przyszłych odpowiedzi roślin i drzew na zmiany klimatyczne.

Naukowcy zebrali głównie dane dotyczące pojawiania się nowych liści, ich opadania i długości sezonu. Zostały one zmapowane przy średniej rozdzielczości (1 km) dla całej Europy i przy wysokiej rozdzielczości (300 m) dla Półwyspu Iberyjskiego w Hiszpanii.

Reasumując, uczestnicy projektu EUROSAT4PHENOCHANGES użyli tych uaktualnionych danych o wegetacji do modelowania anomalii wegetacji w Europie w ciągu ostatniej dekady. Dane rzuciły nowe światło na przyczyny zmian w zachowaniach wegetacyjnych w sezonowej skali czasowej.

Wyniki projektu stanowią najświeższe, najdokładniejsze i najpełniejsze dane dotyczące roślinności europejskiej. Inni naukowcy będą mogli użyć tych danych we własnych modelach.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Rośliny, zmiany klimatu, globalne ocieplenie, cykle sezonowe, roślinność, zdjęcia satelitarne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę