Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Korzystna interferencja

Wyciszanie genów jest bardzo skutecznym sposobem ustalania funkcji materiału genetycznego. Unijne badanie zwiększyło użyteczność tych narzędzi genetycznych poprzez ograniczenie liczby błędów występujących podczas badań genetycznych.
Korzystna interferencja
Małe RNA o strukturze szpilki do włosów (shRNA) może wyciszyć ekspresję genu docelowego za pośrednictwem krótkiego RNA (siRNA) interferencyjnego. Wykorzystanie RNAi umożliwiło rozwój badań przesiewowych siRNA, które identyfikują geny wirusowe odgrywające kluczową rolę w zakażeniu. Dobrym przykładem jest identyfikacja nowych genów gospodarza, które wpływają na replikację RNA wirusów.

Zespół projektu VIRUSSHCREEN (Discovery of novel aspects of host-pathogen interactions through the use of powerful genome-wide shRNA libraries) skupiał się na badaniu cyklu zakażenia ludzkim wirusem opryszczki. Badania koncentrowały się na degradacji powiązanej z retikulum endoplazmatycznym, która wiąże się z zakażeniem wirusowym jako reakcja na stres.

Stworzono dwie całogenomowe biblioteki shRNA i przeprowadzono badania przesiewowe bibliotek całogenomowych. Wyniki wykazały wiele ludzkich genów zaangażowanych w transport rycyny, która jest śmiertelną toksyną, jak również ruch biocząsteczek w komórkach ludzkich.

Badanie aktywności białka US11, które jest odpowiedzialne za unikanie zakażenia opryszczką przez układ odpornościowy, ujawniło elementy odgrywające kluczową rolę w procesie unikania. Jeden z tych elementów — nowa ligaza ubikwityny E3 — jest związany z aktywnością białka US11. Inny element odgrywa rolę w niszczeniu celów komórkowych niezwiązanych z zakażeniem wirusowym.

Badania przesiewowe i narzędzia do ich przeprowadzania opracowane w ramach projektu VIRUSSHCREEN mogą być stosowane na szeroką skalę w badaniach całogenomowych. Wiedza na temat oddziaływania wirus-gospodarz może zostać wykorzystana do opracowania nowych terapii przeciwwirusowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wyciszanie genów, małe RNA o strukturze szpilki do włosów, siRNA, RNAi, opryszczka, oddziaływanie wirus-gospodarz
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę