Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ACCUBLADE — Wynik w skrócie

Project ID: 338543
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Hiszpania

Inteligentne systemy w łopatach wirników

Systemy aktywne wbudowane w łopaty wirników śmigłowców potrafią dostosowywać właściwości aerodynamiczne łopat, czego efektem jest mniejsze zużycie paliwa, większa prędkość maksymalna i mniejszy hałas. W ramach pewnego unijnego projektu opracowano wysoce precyzyjny i niedrogi proces formowania, umożliwiający wytwarzanie kompozytowych łopat dla modelu wiropłatu, wyposażonych w systemy aktywne, dzięki którym przyszłe helikoptery staną się inteligentne.
Inteligentne systemy w łopatach wirników
Spośród wszystkich aktualnie opracowywanych systemów aktywnych wirników aktywna listwa Gurneya (AGF) została wybrana w podprogramie "Zielony wiropłat" w ramach wspólnej inicjatywy technologicznej Czyste niebo. System AGF obniża wyróżnik szybkobieżności łopat, przez co zmniejszeniu ulega hałas i drgania, a praca układu jest bardziej wydajna.

W celu sprawdzenia działania nowych systemów AGF konieczne jest wyprodukowanie i przetestowanie małych modeli łopat w tunelach aerodynamicznych, by można je było potem wdrożyć w pełnej skali. Projekt ACCUBLADE (Low cost design approach through simulations and manufacture of new mould concepts for very high tolerance composite components) ułatwił testowanie tej technologii w tunelach aerodynamicznych dzięki opracowaniu form do wytwarzania modeli łopat wirnika, wyposażonych w AGF.

Efektywne zintegrowanie systemu AGF z małymi modelowymi łopatami przy pomocy nowoczesnej technologii prepregów nie jest łatwym zadaniem. Uczestnicy inicjatywy ACCUBLADE opracowali skuteczną metodę projektowania form, opartą na symulacjach procesów i niewymagającą stosowania drogich i czasochłonnych procedur eksperymentalnych.

Naukowcy opracowali nowe modele termiczne i impregnacyjne oraz zastosowali je do analizy i optymalizacji kluczowych aspektów procesu. Chodzi tu o odkształcenia powodowane przez różnice współczynników rozszerzalności cieplnej materiałów, gradienty temperatur lub potencjalne defekty przepływu żywicy.

Wyniki testów laboratoryjnych przeprowadzonych na materiałach kompozytowych posłużyły za dane wyjściowe do modelowania najbardziej istotnych przyczyn odkształceń, w tym zjawisk związanych z wypaczaniem i odginaniem.

Symulacje pozwoliły na uzyskanie zoptymalizowanej konstrukcji formy, umożliwiającej dokładne przetwarzanie modelowych łopat. Następnie uczeni wyprodukowali wysoce precyzyjne formy i wypolerowali ich powierzchnię. Technologia ta umożliwia uzyskanie łopat o kształcie siatki przy pomocy konwencjonalnego formowania prepregów lub z użyciem innej metody formowania, łączącej prepegi z formowaniem materiału w stanie ciekłym. Zamontowane w formie czujniki pozwalają na skuteczne monitorowane parametrów procesu.

Wyniki testów pierwszych modeli łopat były obiecujące.

W ramach projektu ACCUBLADE opracowano ekologiczną metodę wytwarzania form, która ogranicza straty materiału i zużycie energii, a ponadto umożliwia szybsze wdrażanie innowacyjnych systemów AGF w łopatach wirnika.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Łopaty wirnika, systemy aktywne, formowanie, aktywna listwa Gurneya, ACCUBLADE
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę