Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

NEMEDES — Wynik w skrócie

Project ID: 299111
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Niemcy

Nowe polimery do wielobarwnych urządzeń elektrochromowych

Naukowcy z UE stworzyli szeroką paletę barw polimerów elektrochromowych, które można stosować w wyświetlaczach optycznych, powłokach luster i okien, osłonach termicznych statków kosmicznych czy pamięciach komputerowych, wykorzystujących prąd elektryczny do zmiany koloru.
Nowe polimery do wielobarwnych urządzeń elektrochromowych
Materiały elektrochromowe zmieniają w sposób odwracalny swoją barwę po zmianie stanu elektronicznego poprzez absorbcję lub wyrzucanie elektronów. Do niedawna przydatność wielobarwnych polimerów elektrochromowych była ograniczona ze względu na ich małą stabilność i niewielkie możliwości przetwarzania.

W ramach projektu NEMEDES (Novel conducting copolymers for multicolor electrochromic devices (ECDs)) naukowcy opracowali nowe polimery, które obejmują całe widmo światła widzialnego i mogą być stosowane do poprawy parametrów (takich jak kontrast, szybkość przełączania czy żywotność) i stabilność urządzeń elektrochromowych.

Uczeni dokonali syntezy nowych monomerów o strukturze łączącej cząsteczki donor-akceptor. Monomery o strukturze donor-akceptor-donor mogą kontrolować pasmo wzbronione polimerów przewodzących, a tym samym ich właściwości optyczne. Naukowcy wykorzystali te monomery do stworzenia polimerów przy pomocy polimeryzacji chemicznej i elektropolimeryzacji. Polimery elektrochromowe osadzono na elektrodach z tlenku indu i cyny.

Doskonała stabilność i szybkość przełączania cechujące nowe urządzenia elektrochromowe pozwalają na wytwarzanie lepszych urządzeń w porównaniu z aktualnie dostępnymi na rynku. Jednowarstwowe urządzenia elektrochromowe zmieniają kolor z czerwonego na żółty podczas odwracalnego procesu domieszkowania
i oddomieszkowania, podczas gdy urządzenia dwuwarstwowe cechują się zdolnością do generowania praktycznie dowolnego koloru.

Technologia elektrochromowa umożliwia znaczne zmniejszenie zużycia energii w budynkach, samochodach czy samolotach, dzięki czemu powinna się dynamicznie rozwijać w kolejnej dekadzie. Nowe polimery elektrochromowe obejmujące całe widmo światła widzialnego przyspieszą wprowadzenie na rynek urządzeń elektrochromowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wielobarwne, urządzenia elektrochromowe, polimery elektrochromowe, NEMEDES, polimery przewodzące
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę