Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

INSTITUTIONS — Wynik w skrócie

Project ID: 230088
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Włochy

Wpływ pochodzenia kulturowego wyborców na instytucje rządowe i politykę publiczną

Naukowcy badają ważne zagadnienia dotyczące doniosłej roli kultury w wyjaśnianiu działania gospodarki i instytucji.
Wpływ pochodzenia kulturowego wyborców na instytucje rządowe i politykę publiczną
W jaki sposób wartości i przekonania wpływają na funkcjonowanie instytucji rządowych? Co można zrobić w celu pobudzania rozwoju gospodarczego i usprawnienia działania instytucji w przypadku braku kapitału społecznego? Jakie najważniejsze instrumenty napędzają przekaz kulturowy i w jaki sposób oddziałują one z otoczeniem? Na te pytania postanowili odpowiedzieć uczestnicy projektu INSTITUTIONS (How do values influence the functioning of institutions and the effects of policies?), finansowanego ze środków UE.

Do analizy danych wykorzystano metody teoretyczne, jak i empiryczne. Przy pomocy analizy empirycznej badano skutki i przyczyny transferu z władz centralnych do lokalnych w Brazylii i Włoszech.

Wyniki pokazały, że włoscy wyborcy mieszkający w regionach o silniejszych tradycjach zaangażowania obywatelskiego częściej karzą niewłaściwe zachowania. Dowiedziono też, że nepotyzm jest zjawiskiem bardziej rozpowszechnionym w miejscowościach o niższym kapitale obywatelskim. Badanie skutków i przyczyn transferów z władz centralnych do lokalnych w Brazylii i Włoszech pokazało ponadto, że większe transfery publiczne wiążą się z większą korupcją i przestępczością.

Wyniki badania wskazują, że transfery publiczne mogą być szczególnie szkodliwe w biedniejszych miejscowościach, ponieważ mogą powodować dalsze pogłębienie niedostatku kapitału obywatelskiego, będącego źródłem problemów. Informacje te mogą przydać się w wielu różnych dyscyplinach, w tym naukach społecznych humanistycznych i ekonomicznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wartości, przekonania, instytucje rządowe, rozwój gospodarczy, kapitał społeczny, przekaz kulturowy, władze lokalne, zaangażowanie obywatelskie
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę