Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

GOSSPLE — Wynik w skrócie

Project ID: 204742
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Francja

Ułatwienie wyszukiwania informacji w Internecie

Ilość treści w Internecie stale się zwiększa, przez co znalezienie informacji ważnych dla użytkowników staje się coraz trudniejsze. Na szczęście pojawiają się nowe techniki filtrowania w celu ułatwienia nawigacji i prowadzenia badań w Internecie.
Ułatwienie wyszukiwania informacji w Internecie
Wdrożenie sieci Web 2.0, oznaczające przejście ze statycznych stron internetowych na dynamiczne lub generowane przez użytkowników treści oraz rozwój mediów społecznościowych, stało się faktem. Gdy wszyscy komentują wszystko, coraz trudniej jest wyodrębnić użyteczne lub istotne informacje z ogromnej ilości danych. Zespół finansowanego ze środków UE projektu GOSSPLE (A radically new approach to navigating the Digital Information Universe) pracował nad sposobami filtrowania niepotrzebnych treści i ułatwiania gromadzenia nowych i istotnych informacji.

Aby pomóc użytkownikom w znalezieniu odpowiedzi podczas wyszukiwania bardzo konkretnych treści, zespół projektu pracował nad spersonalizowaniem sieci Web 2.0 w skalowalny i wydajny sposób. Personalizacja wymaga jednak przechowywania dużych ilości danych dla każdego użytkownika, co wiąże się z wysokimi kosztami dla przedsiębiorstw, a także z kwestiami poufności.

Aby rozwiązać ten problem, zespół projektu GOSSPLE badał koncept niejawnej sieci społecznościowej do wielu zastosowań jako alternatywę jawnych podejść, takich jak sieci społecznościowe, które obecnie królują w sieci. Zespół opracował całkowicie zdecentralizowany system przypisywania każdemu użytkownikowi niejawnej sieci społecznościowej w oparciu o podobne zainteresowania.

Osiągnięto to poprzez zdefiniowanie nowych wskaźników specyficznych dla danego zastosowania do pomiaru podobieństwa pomiędzy użytkownikami za pośrednictwem dwóch nowych protokołów zaprojektowanych przez zespół. Sieć społecznościowa GOSSPLE może być bardzo przydatna w rekomendatorach i może zostać wdrożona w praktycznie każdym edytorze treści Internetowych.

Mając to na uwadze, zespół projektu stworzył w pełni zdecentralizowany program do rekomendacji wiadomości o nazwie WhatsApp, który umożliwia użytkownikom oznaczanie swoich zainteresowań za pomocą przycisków "lubię/nie lubię". Rekomendator łączy użytkowników o podobnych zainteresowaniach, a jednocześnie chroni prywatność oraz zapewnia ochronę przed złośliwymi atakami. Podejście zespołu oparte na próbkowaniu może być również wykorzystywane do wdrażania skalowalnych, filtrujących rekomendatorów opartych na współpracy i zainteresowaniach użytkowników.

Ponadto zespół projektu GOSSPLE opracował hybrydową architekturę, która odciąża procesory CPU z intensywnych zadań rekomendacji poprzez przeniesienie ich na czołowe przeglądarki klienckie, jednocześnie utrzymując zadania przechowywania i orkiestracji zadań na serwerach pracujących w tle. Opierając się na postępach wypracowanych w trakcie projektu, zespół uruchomił inicjatywę, która zapewnia skalowalny, oparty na zainteresowaniach użytkownika system rekomendacji dla dostawców treści internetowych do wdrożenia w stronach internetowych. Ta opłacalna technologia bez wątpienia przyczyni się do rozwoju środowiska sieci Web 2.0 i spełni stale zmieniające się wymagania dzisiejszych użytkowników Internetu.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Web 2.0, filtrowanie, GOSSPLE, sieci społecznościowe, rekomendatory
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę