Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Jak mózg aktualizuje pamięć wzrokową

Uważamy nasze codzienne widzenie i sposób w jaki przetwarzamy informacje za oczywiste. Tajemnicą pozostają jednak mechanizmy ciągłego aktualizowania informacji w mózgu.
Jak mózg aktualizuje pamięć wzrokową
Informacje wzrokowe, którymi kierujemy się podczas działań, przechowywane są w krótkotrwałej pamięci wzrokowej (VSTM). Informacje w VSTM muszą być ciągle uaktualniane, lecz proces ten nie jest jeszcze dobrze poznany.

Badania nad krótkotrwałą pamięcią werbalną wykazały dwa rodzaje uaktualniania: lokalne i globalne. Lokalne uaktualnianie polega na modyfikacji danych. Następuje po nim globalne, gdy stare informacje zastępowane są nowymi.

Aby odkryć, czy podobne procesy mają miejsce w VSTM, uczestnicy finansowanej przez UE inicjatywy VSTM UPDATING (Cognitive and electrophysiological mechanisms of visual short-term memory updating) postanowili zbadać mechanizmy aktualizacji VSTM w mózgu.

Naukowcy z projektu chcieli zbadać mechanizmy wprowadzania informacji do VSTM oraz ich zmieniania i usuwania. Przeprowadzono eksperymenty, w ramach których uczestnicy rozwiązywali testy rozpoznawania nowych informacji, przedstawianych na ekranach.

Naukowcy chcieli odkryć elektrofizjologiczne mechanizmy uaktualniania VSTM. Na uczestnikach umieszczono elektrody skórne do pomiarów tak zwanego potencjału wywołanego.

Naukowcy z projektu VSTM UPDATING odkryli, że uczestnicy lepiej zapamiętywali przedmioty pokazane na ekranach później, korzystali więc z uaktualniania lokalnego. Odkryli również, że potencjał wywołany odzwierciedlał zarówno uaktualniania lokalne, jak i globalne.

Długoterminowo, informacje te pomogą badaczom z dziedziny neurologii w lepszym zrozumieniu działania ludzkiej pamięci.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Mózg, informacja wzrokowa, krótkotrwała pamięć wzrokowa, elektrofizjologiczny, potencjał wywołany
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę