Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

DEAFCON — Wynik w skrócie

Project ID: 271784
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Istotny wkład w rozwój zrównoważonego lotnictwa

Naukowcy z UE zrobili ważny krok w zakresie rozwijania i oceny potencjału technologii kadłuba ze zmianą kształtu. Ich prace były częścią inicjatywy Czyste niebo, mającej na celu znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla dzięki nowym, inteligentnym i lekkim konstrukcjom.
Istotny wkład w rozwój zrównoważonego lotnictwa
Wspólna inicjatywa technologiczna Czyste niebo to najambitniejszy europejski program badań w dziedzinie aeronautyki. Jego założeniem jest rozwijanie nowych technologii, które pozwoliłby na znaczące zmniejszenie oddziaływania przemysłu lotniczego na środowisko w zakresie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla, i stworzenie z nich działających technologii demonstracyjnych.

Konsorcjum DEAFCON (Wind tunnel model design with active flow control, for low speed test) postawiło sobie za cel przeanalizowanie możliwości wykorzystania inteligentnych urządzeń hipernośnych przeznaczonych do montażu w nowej generacji samolotach bliskiego i dalekiego zasięgu. Aby tego dokonać, uczeni zaprojektowali duży model połowy samolotu do testów w ciśnieniowym tunelu aerodynamicznym.

Skrzydła modelu zostały zbudowane w taki sposób, aby zapewniać naturalny przepływ laminarny w warunkach rejsu dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów hipernośnych. Uczeni umieścili nową klapę Kruegera na demontowalnej krawędzi natarcia oraz inteligentne i konwencjonalne klapy w pojedynczym i podwójnym rowkiem na krawędzi spływu. Skrzydła wyposażono także w lotkę odkształcającą się w zakresie od – 35° do + 35°.

Nowe modele skrzydła i oprzyrządowanie opracowano pod kątem montażu w istniejącym modelu kadłuba, posiadającym czujniki ciśnienia i szereg mikrofonów. Zestaw wydłużonych skrzydeł pozwoli w przyszłości na badanie szeregu różnych konfiguracji w tunelu aerodynamicznym, w tym między innymi startu i lądowania z małą prędkością.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Lotnictwo, kadłub ze zmianą kształtu, Czyste niebo, emisje, DEAFCON, tunel aerodynamiczny
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę